سوالات متداول


سوالات متداول

1- طراحی طلا و جواهر با رایانه چیست و چه تفاوتی با طراحی دستی دارد؟
طراحی طلا و جواهر با رایانه ، سبک و نوع جدیدی در طراحی می باشد که امروزه در دنیا و به دنبال آن در ایران رواج زیادی پیدا کرده است. در این نوع از طراحی ، با استفاده از نرم افزار های 3 بعدی ، طراحی و مدل سازی یک کار انجام می شود و سپس با استفاده از دستگاه های پرینتر 3 بعدی ، مدل اولیه ی آن ساخته شده و بعد پروسه ی ساخت طلا و جواهر ادامه خواهد یافت. طراحی کلاسیک و یا به عبارتی دیگر “طراحی دستی” همواره به عنوان یک تخصص و هنر مهم در ساخت و تولید زیور آلات نقش بسزایی داشته و دارد. همه چیز از یک ” طرح ” شروع می شود، از یک تجسم و خلاقیت، که می توان ابتدا آن را بصورت دقیق و با ابعاد و اندازه ی مشخص بر روی کاغذ آورد و سپس به دست یک جواهر ساز داد تا آن را به یک مدل فیزیکی قابل لمس تبدیل کند. تا قبل از امکان طراحی با استفاده از کامپیوتر، پروسه ی ساخت یک مدل در بهترین حالت به این سبک بوده است. در روش دیگر بدون استفاده از قلم و کاغذ واسکچ دستی، طرح اولیه فقط در ذهن جواهرساز شکل می گرفت به صورت مستقیم با دستان همان شخص ساخته می شد. ولی امروزه اگرشما توانایی ارائه و ترسیم تجسمات خود را بر روی کاغذ ندارید و یا توانایی ساخت یک مدل با ابزار جواهرسازی را به صورت دستی وسنتی ندارید ، می توانید با استفاده از کامپیوتر و بصورت مستقیم، طرح خود را درون نرم افزار ترسیم و طراحی کرده و سپس با استفاده از دستگاه های تولید مدل اولیه ، آن را بسازید. مهم این نیست که شما توانایی ترسیم بر روی کاغذ یا توانایی کار با ابزار جواهر سازی و یا توانایی طراحی در کامپیوتر را داشته باشید! مهم این است که بتوانید تخیلات و تجسمی که از یک مدل در ذهن خود دارید را به وسیله ی یک ابزار، ارائه دهید و تبدیل به یک اثر کنید. در نتیجه نداشتن توانایی طراحی دستی و یا ناتوانی در استفاده از ابزار آلات جواهر سازی هیچ تاثیری در یاد گیری طراحی طلا و جواهر با رایانه ندارد و در واقع پیش نیاز فراگیری این تخصص نمی باشد، روشن است که داشتن تجربه و توانایی طراحی دستی و یا جواهر سازی کمک زیادی به فراگیری طراحی با رایانه می کند.
2 – من علاقه مند به یادگیری ساخت زیور آلات هستم ، طراحی طلا و جواهر با رایانه همان ساخت زیور آلات است؟
خیر ، طراحی طلا و جواهر با رایانه با “ساخت زیور آلات” متفاوت می باشد! در آموزش ساخت زیور آلات ، انواع روش های ساخت یک زیور با استفاده از دست و ابزار های مختلف انجام می شود ولی در آموزش طراحی طلا و جواهر بارایانه ، تمام کار ها توسط کامپیوتر و نرم افزار های کامپیوتری انجام می شود. پس اگر از آن دسته افراد هستید که علاقه ای به نشستن طولانی پای کامپیوتر و کار کردن با نرم افزار های مختلف را ندارید و بیشتر علاقه مند به کار های دستی و صنایع دستی و ساخت زیور آلات با دست می باشید، بهتر است وقت خود را برای آموزش طراحی با کامپیوتر تلف نکنید و به دنبال یادگیری هنر ساخت زیور آلات با دست بروید.
3 – من هیچ تجربه ای از طلا و جواهر سازی و طراحی طلا و جواهر ندارم ،آیا من می توانم طراحی طلا و جواهر با رایانه را یاد بگیرم ؟ چه پیش نیاز هایی برای یاد گیری این تخصص مورد نیاز می باشد؟
بله می توانید ! پیش نیاز یاد گیری طراحی طلا و جواهر با رایانه ، فقط توانایی انجام کارهای عمومی با کامپیوتر ، مثل کار با ویندوز و اینترنت در سطح متوسط و دانستن زبان انگلیسی در سطح مقدماتی می باشد. رشته ی تحصیلی دانشگاهی شما هم اگر هیچ ارتباطی با طراحی ندارد باز هم هیچ مشکلی در یادگیری نخواهید داشت . پر واضح است که اگر تجربه ی جواهر سازی – طلا سازی ، مخراج کاری یا سنگ شناسی دارید و یا اگر رشته ی تحصیلی شما طراحی صنعتی ، طراحی مد، هنر ، معماری ،هنر های تجسمی، نقاشی ، مجسمه سازی، صنایع دستی یا کامپیوتر باشد ، در یادگیری این تخصص بسیار راحت تر خواهید بود.
4 – كسي كه بخواد از صفر شروع كنه حتما بايد جلد اول را مطالعه كرده باشه؟مطالبي كه تو جلد اول هست،داخل جلد دوم نيست؟من برای اينكه از صفر شروع كنم با خريد جلد دوم به مشكل نميخورم؟
این سوالی هست که برخی از افراد چندین بار پرسیده اند و ما مجبور به پاسخگویی شدیم ! واقعا با توضیحاتی که در بخش کتاب اول و کتاب دوم در همین وبسایت نوشته شده ! توقع می رفت دیگه کسی همچین سوالی نپرسه ! کاملا مشخصه که کسی که می خواد از صفر شروع کنه باید از کتاب جلد اول شروع کنه ! به عنوان مثال توی درس ریاضی در دانشگاه یا دبیرستان ، اگه اول بیان کتاب ریاضی 2 رو درس بدن و بعدش کتاب ریاضی 1 رو درس بدن، آیا کسی درست یاد میگیره !!!؟؟
5-  بازار کار این رشته در ایران و در خارج از ایران به چه صورتی می باشد؟

کشور ایران یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان طلا و جواهر در دنیا می باشد و طبق آمار جهانی در اغلب سالها جزو 5 کشور اول دنیا می باشد ، می توان گفت بیش از 70 درصد تولید طلا و جواهر در کشور هنوز بصورت سنتی انجام می شود و هر روز تولید کنندگان و سازندگان سنتی میل و رغبت بیشتری برای استفاده از دستگاه های جدید و پیشرفته بدلیل کاهش هزینه های تولید ، می آورند . استفاده از ماشین آلات و دستگاه های پرینتر سه بعدی نیاز مند داشتن طراح کامپیوتری می باشد. از سوی دیگر، بالاتر رفتن سرعت پرینتر های سه بعدی نسبت به پرینتر های 10 سال گذشته ، باعث شده که اگر در دهه ی گذشته به ازای هر دستگاه پرینتر سه بعدی بطور متوسط 1 تا 2 طراح نیاز بود، امروزه به ازای هر پرینتر 4-5 طراح نیاز باشد ، بهمین دلیل بازار کار این تخصص در ایران روز به روز افزایش پیدا می کند .

بازار کار این تخصص در خارج از ایران نیز بسیار پر رونق می باشد ، بصورتی که در اغلب کشور های اروپایی و همینطور کشور های بلوک شرق مثل چین ، تایلند ، هنگ کنگ و کره برای این تخصص موقعیت های کاری فراوانی وجود دارد، همینطور در امریکا وکانادا بدلیل رشد بسزای علم و تکنولوژی صنعت طلا و جواهر ، درخواست برای استخدام طراح طلا و جواهر بسیار زیاد می باشد. در امریکا و ایالت کالیفرنیا و همینطور در شهر نیویورک موقعیت های کاری زیادی برای طراح طلا و جواهر با رایانه می باشد.

6-  آیا برای شروع این کار نیاز به داشتن سرمایه است؟
برای شروع یاد گیری طراحی طلا و جواهر با رایانه تنها نیاز به یک کامپیوتر ( لپ تاپ و یا دسکتاپ ) دارید ، پس از یادگیری و برای شروع کار در صورتی که بخواهید برای خودتان و بصورت تکی کار کنید ، باز هم می توانید فقط با یک کامپیوتر بصورت پروژه ای برای سازندگان و تولید کنندگان کار کنید و یا با گرفتن سفارش از مشتریان خصوصی ، بعد از طراحی مدل خود ، فایل 3 بعدی آن را به شرکت هایی که کارشان ساخت مدل های اولیه بصورت سفارشی می باشد ، داده تا مدل اولیه ی آن را بصورت رزین ، نقره و یا طلا به شما تحویل دهند. پس برای شروع کار طراحی با کامپیوتر نیز نیاز به داشتن سرمایه نخواهید داشت.
7-  من در شهری ساکن هستم که آموزشگاه طراحی طلا و جواهر وجود ندارد. چطور می توانم این رشته را یاد بگیرم؟
در این صورت تنها راه یاد گیری این تخصص ، استفاده از کتاب آموزش طراحی طلا و جواهر 1 و بعد از آن برای یادگیری پیشرفته تر ، مطالعه و تمرین جلد دوم این کتاب می باشد.
8-  آیا با مطالعه جلد اول آموزش طراحی طلا و جواهر با رایانه می توانم بصورت کامل یاد بگیرم و جذب بازار کار شوم؟
در هیچ تخصصی نمی توانید با مطالعه ی تنها یک جلد کتاب و یا گذراندن یک دو ره ی 50-60 ساعته در آن رشته بصورت حرفه ای مشغول به کار شوید ! در طراحی طلا و جواهر نیز به همین صورت می باشد و صرف خواندن یک کتاب و یا گذراندن یک دوره ی مقدماتی پاسخگوی یک شرکت حرفه ای نیست ولی می توانید در حد متوسط و در شرکت هایی که سطح کارهای تولیدشان متوسط می باشد ، مشغول به کار شوید. در صورتی که می خواهید بصورت حرفه ای یاد گرفته و در داخل و یا خارج از ایران در شرکت های حرفه ای تر کار کنید حتما باید حد اقل1 سال تمرین کرده و کتاب جلد دوم را نیز بصورت کامل مطالعه و تمام تمرینات آن را مو به مو انجام دهید.
 9-  آیا بر روی کتاب آموزشی DVD فیلم آموزشی و یا DVD نرم افزار نیز وجود دارد ؟
خیر ، بر روی کتاب جلد اول و دوم فیلم آموزشی و DVD نرم افزار وجود ندارد !
  10-  من علاقه مند به یادگیری طراحی طلا و جواهر با رایانه هستم ولی در حال حاضر امکان حضور در کلاس های آموزشی ندارم ، چگونه می توانم یاد بگیرم؟
از روی کتاب های آموزش طراحی طلا و جواهر جلد اول و دوم ، همینطور از منابع بیکران اینترنت !
 11-  کلاس های عمومی شما در کدام مراکز آموزشی برگزار می شود و شرایط و تاریخ شروع آنها چه زمانی می باشد.

در حال حاضر کلاس های آموزشی بنده در دانشگاه شهید بهشتی ( مقدماتی و پیشرفته ) – آموزشگاه گوهر آریان ( پیشرفته ) و آکادمی بعد سوم ( پیشرفته) دایر می باشد. شرایط و تاریخ دقیق شروع کلاس ها را باید از خود موسسات و دانشگاه بپرسید . آدرس و شماره تلفن های مورد نیاز در بخش ” کلاس های آموزشی ” ملاحظه کنید.

 12-  آیا شما کلاس خصوصی برگزار می کنید؟ شرایط و هزینه ی آن چقدر است ؟
بله ولی بصورت بسیار محدود و در شرایط خاص ! کلاس های آموزشی خصوصی برای هنرجویان آماتور برگزار نمی شود.در صورت نیاز کلاس های پیشرفته و رفع اشکال برگزار می شود. هر جلسه کلاس خصوصی 1:30 ساعت و تعداد در نهایت 3 نفر خواهند بود. هزینه ی کلاس ها بسته به سطح کلاس و تعداد نفرات متفاوت می باشد ، در صورت نیاز تماس تلفنی داشته باشید.
 13-  من خارج از ایران هستم و تمایل به خرید کتاب شما دارم لطفا راهنمایی کنید .
برای دوستانی که خارج از ایران هستند با استفاده از پست Fedex و یا DHL و در عرض 2-3 روز کاری به تمام کشور های دنیا ارسال خواهیم کرد.
 14-  نسخه ی اصلی و اوریجینال نرم افزار متریکس را از کجا می توانم تهیه کنم؟
از کمپانی Gemvision امریکا به آدرس www.gemvision.com
 15-   من می خواهم در مسابقات بین المللی طراحی طلا و جواهر شرکت کنم ، لطفا راهنمایی بفرمایید.
اولین شرط شرکت در مسابقات خارجی دانستن زبان انگلیسی در حد Advance می باشد ! بهترین طراح هم که باشید اگر نتوانید یک فرم شرکت در مسابقه را پر کنید و یا مکاتبات انگلیسی با برگزار کنندگان مسابقه نداشته باشید ، شانسی برای شرکت کردن و برنده شدن نخواهید داشت ! خیلی از طراحان به دنبال این هستند که یک نفر همیشه بیاید و تاریخ و نحوه ی شرکت کردن در تک تک مسابقات خارجی را به آنها اطلاع رسانی کند! در حالی که با یک جستجوی ساده در Google می توانید تاریخ تمام مسابقات آتی طراحی و شرایط حضور در آنها را پیدا کنید ! پس منتظر خبر کسی نباشید و همیشه با استفاده از اینترنت مسابقات را پیگیری کرده و در آنها شرکت کنید ! همینطور در بخش اخبار این سایت نیز می توانید از تاریخ برگزاری اکثر نمایشگاه ها و مسابقات طراحی در دنیا با خبر شوید!
 16-  من یک طراح متوسط و یا حرفه ای و با سابقه ی کار هستم و به دنبال شروع کار در یک شرکت می باشم ، لطفا راهنمایی کنید.
در صورتی که طراحی طلا و جواهر را چه به صورت دستی و کلاسیک و چه به صورت کامپیوتری یاد گرفته اید و در سطح متوسط و یا حرفه ای به دنبال یک موقعیت مناسب کاری می باشید ، رزومه و نمونه کارهای خود را به آدرس Jobs@sdmor.com ارسال کنید تا در Database ما مشخصات شما را وارد کنیم ، تولید کنندگان زیادی با من برای معرفی طراح متوسط و حرفه ای تماس می گیرند و می توانم معرف شما به تولید کنندگان و سازندگان باشم.
17 – مشخصات نرم افزاری و سیستم عامل موردنیاز برای اجرای نرم افزار متریکس
مشخصات نرم افزاری و سیستم عامل مورد نیاز برای اجرای این نرم افزار:
• Rhinoceros 4.0
• Rhinoceros Update SR9
• Rhinoceros 5 SR9- SR10
• Gemvision Matrix 7.0- Gemvision Matix 7.5-Gemvision Matrix 8.0
• Microsoft Windows XP/ Vista/ Seven/ Eight /8.1
• برای اجرای نرم افزار متریکس لازم است نرم افزار راینو (Rhinoceros) بر روی سیستم نصب باشد.
• همچنین آخرین آپدیت راینو 4 (SR9 )برای متریکس ورژن 7 و برای متریکس ورژن 6.2 و 6.3 آپدیت SR6 و یا بالاتر
نیاز است. برای متریکس ورژن 7.5 نیاز به نصب نرم افزار Rhinoceros 5 32 bit می باشد و برای نصب متریکس 8 نیاز به
نصب نرم افزار(Rhino 5.0 (64 bit می باشد.
• نوع سیستم عامل یکی از مهمترین مسائل برای نصب و کار با این نرم افزار می باشد. در حال حاضر بهترین و پایدارترین
سیستم عامل برای نصب و کار با این نرم افزار ویندوز 7 (32 و 64 بیت) است. نصب این نرم افزار بر روی ویندوز XP به
دلیل مشکلات نصب و کندی سیستم حین کار، پیشنهاد نمی گردد. فقط متریکس ورژن 8 بر روی سیستم عامل ویندوز 8
قابل نصب می باشد و ورژن های پایین تر طبق گفته ی کمپانی Gemvision مناسب برای نصب بر روی ویندوز 8 نمی باشند.
• اگر مقدار RAM کامپیوتر شما بالای 4 گیگا بایت می باشد، سیستم عامل Windows Seven 64 bit بهترین انتخاب خواهد
بود.
• این نرم افزار بر روی سیستم عامل Apple قابلیت نصب و اجرا ندارد، اگر لپ تاپ شما Apple می باشد، می توانید بر روی
آن ویندوز 7 نصب کرده و بعد Matrix را بر روی آن نصب و استفاده کنید.
• نوع آنتی ویروس نصب شده بر روی سیستم عامل بسیار مهم می باشد. آنتی ویروس هایی مثل McAfee ,AVG ,Avast
و Norton Antivirus به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود و در صورت نصب بودن این آنتی ویروس ها بر روی سیستم ممکن
است در موقع نصب و یا اجرای نرم افزار به مشکل برخورد کنید. بهترین آنتی ویروس تست شده برای نصب و اجرای این
نرم افزار Kaspersky Antivirus می باشد.
این پیشنهادات سخت افزاری و نرم افزاری در تاریخ خرداد ماه 1394 (June 2015 )تدوین شده است، بدیهی است با
گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، حداقل های سخت افزاری و نرم افزاری برای اجرای این نرم افزار افزایش می
یابد و ممکن است در آینده نه چندان دور و یا با آمدن ورژن های جدید نرم افزارهای راینو و متریکس نیاز به کامپیوترهای قوی
تر و به روز برای نصب و اجرای این نرم افزارها باشد.
 18-  مشخصات حد اقل سخت افزار کامپیوتری مورد نیاز برای اجرای نرم افزار متریکس
متریکس نرم افزار پر قدرت و سنگینی است و برای اجرای آن نیاز مند سخت افزار مناسب و قوی است. این نرم افزار بر روی
کامپیوترهای Desktop (کامپیوترهای رومیزی) و Laptop (کامپیوترهای قابل حمل) قابل نصب و اجرا است.
حداقل مشخصات سخت افزاری برای اجرای نرم افزار متریکس برای کار های نیمه سنگین و سنگین :
• CPU: Intel Core i7
• RAM: 8 GB
• VGA: Nvidia Geforce 2 GB DDR 5
• HDD: 250 GB
• DVD-ROM
• 19 Inch Monitor)Desktop)
• 15 -17 Inch Monitor)Laptop)
CPU • : این نرم افزار بر روی پردازشگرهای ضعیف تر مانند Core i5 و Core i3 قابل نصب و اجراست اما برای استفاده هر
چه بهتر و اجرای فایل های سنگین و نیمه سنگین نیاز به پردازشگر Core i7 می باشد.
RAM • : حداقل RAM مورد نیاز برای کار با فایل های سنگین می تواند 6 گیگا بایت باشد اما برای اجرای راحت و روان نرم
افزار 8 گیگابایت و برای کاربری حرفه ای 16 تا 32 گیگا بایت حافظه پیشنهاد می شود.
VGA • : امروزه کارت های گرافیکی متنوعی در بازار موجود است؛ اما برای اجرای بدون مشکل نرم افزار متریکس کارت های
گرافیکی سری GeForce از Nvidia پیشنهاد می شود. کارت های گرافیکی ATI / AMD یا Nvidia Quadro به دلیل امکان بروز
مشکل هنگام کار کردن با این نرم افزار و Hang کردن کامپیوتر، برای کار با این نرم افزار پیشنهاد نمی شود. برای گرفتن
رندر های سنگین و کار با TSplines ، کارت گرافیکی 2 یا 4 گیگابات، DDR5 توصیه می شود.
HDD • : میزان فضای مورد نیاز برای نصب این نرم افزار حدود 2 گیگا بایت می باشد اما اگر می خواهید هارد دیسک جدید
تهیه نمایید، حداقل حجم آن 250 گیگابایت باشد تا برای ذخیره و آرشیو فایل های خود تا مدتی فضای لازم را داشته باشید.
Monitor • : سایز صفحه مانیتور برای کامپیوترهای غیر قابل حمل یا Desktop حداقل 19 اینچ و برای کامپیوترهای Laptop
حداقل 15 اینچ پیشنهاد می گردد. اگر می خواهید یک نمایشگر جدید تهیه نمایید سایز 22 اینچ به بالا مناسب است..
  19- سفارش آنلاین کتاب به چه صورت می باشد؟
با کلیک بر روی راهنمای سفارش آنلاین می توانید با نحوه خرید آنلاین کتاب آشنا شوید.
  20- کسانی که با ورژن 6 یا 7 متریکس و یا با راینو کار می کنند،آیا می توانند به کمک کتاب طراحی طلا و جواهر با رایانه 1 و 2 آموزش ببینند؟
بله
21- آیا برنامه متریکس و کتاب طراحی طلا و جواهر با کامپیوتر برای طراحی النگو و دستبند هم کارایی دارد ؟
این نرم افزار یک ابزار برای طراحی و مدل سازی سه بعدی مصنوعات طلا و جواهر می باشد ، حالا هیچ فرقی نمی کند که مدلی که شما می خواهید طراحی کنید ، انگشتر ، النگو یا آویز باشد یا یک سرویس طلا و یا جواهر و یا دکمه سر دست !
22- از کجا هر دو کتاب را با تخفیف خریداری کنیم؟
از طریق همین سایت میتونید کتابها رو با تخفیف خریداری کنید،از قسمت کتاب جلد 1 یا 2 را انتخاب کرده و” پس از کلیک بر روی آیکون وارد صفحه ای خواهید شد که در قسمت راست صفحه نوشته شده ” مجموعه کتب طراحی طلا و جواهر با رایانه 1 و 2 (با تخفیف) برای ادامه روی قسمت مذکور کلیک کنید،درصورتی که تا به حال خرید آنلاین انجام نداده اید، لطفا قبل از شروع این مراحل قسمت راهنمای خرید آنلاین کتاب را حتما مطالعه فرمایید.
23- من کتاب جلد یک را سال پیش خریداری کردم. آیا برای کتاب جلد 2 تخفیفی شامل حال من میشود؟
برای درخواست تخفیف برای خرید مجزای جلد دوم لطفا تماس بگیرید.
24 – آیا تسلط به سایر برنامه های دو بعدی و سه بعدی(کرل،فتوشاپ،اتوکد،Solid Works ،3ds Max،Maya و …) کمکی به کار با نرم افزار راینو و ماتریکس میکنه؟
بله دقیقا ، تجربه ی کار با نرم افزار های طراحی دو بعدی مثل Corel و Illustrator و Photoshop و تمام نرم افزار های طراحی سه بعدی مثل 3D Max-Autocad-SolidWorks-Catia-Maya به یادگیری این نرم افزار کمک بزرگی می کند .
25- نرم افزار متریکس 8 را از کجا میشه تهیه کرد؟ آیا خودتان نرم افزار هم دارید که درخواست سفارش بدم؟
همینطور که بارها گفته شده . نرم افزار متریکس 8 رو می توانید از خود کمپانی Gemvision بصورت قانونی خرید کنید ! ما نرم افزار کپی شده نداریم و نمی فروشیم !
26- برای شرکت در کلاسهای آموزشی طراحی طلا و جواهر با رایانه کدام آموزشگاه را توصیه می کنید و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟شما کدام آموزشگاه را پیشنهاد می کنید؟
من در تمام کلاس های آموزشی که دارم ، سر فصل های مشابه را تدریس می کنم و منبع آموزشی در تمام کلاس ها ، کتاب های آموزش طراحی 1 و 2 می باشد. تفاوت کلاس های آموزشی در نوع و ارزش مدرک پایان دوره ، زمان برگزاری و هزینه ی آن می باشد که برای اطلاعات بیشتر در باره ی این موارد خواهشمند است فقط با خود موسسات و دانشگاه شهید بهشتی تماس بگیرید.