کتاب آموزش طراحی طلا و جواهر با رایانه 1

سرشناسه : مرتضوی،سید محمد،1363
عنوان و نام پدیدآورنده: آموزش طراحی طلا و جواهر با رایانه 1
ناشر :  تهران،الیاس،1394
شابک :  5-726-572-600-978
وضعیت فهرست نویسی: فیپای مختصر
شماره کتابشناسی ملی : 3810763
 
 • اولین کتاب طراحی طلا و جواهر با کامپیوتر در کشور
 • آموزش آخرین نسخه از نرم افزار Gemvision Matrix بصورت کاملاً تخصصی
 • آموزش تکنیک ها و روش های مخراجکاری، جواهرسازی و نحوه استفاده از آنها در طرحی طلا و جواهر
 • آموزش نکات فنی و تکنیک های نرم افزاری  و نحوه استفاده از دستورات و ابزارهای مختلف در طراحی زیورآلات
 • مرجع آموزشی رشته طراحی طلا و جواهر در دانشگاه علمی و کاربردی
 • مرجع آموزشی رشته طراحی طلا و جواهر در دانشگاه شهید بهشتی
 • مرجع آموزشی رشته طراحی طلا و جواهر با رایانه در آموزشگاه های فنی و حرفه ای

کتاب طراحی طلا و جواهر با رایانه 1این کتاب نحوه طراحی زیور آلات با نرم افزار Matrix - که در حال حاضر بهترین و قوی ترین نرم افزار طراحی طلا و جواهر در دنیا می باشد - را آموزش می دهد. علاوه براین، تکنیک های جواهرسازی، مخراج کاری و نحوه استفاده و رعایت مسائل فنی در هنگام طراحی نیز توضیح داده شده است.هدف از تالیف این کتاب نشر و انتقال یک تخصص جدید در صنعت طلا و جواهربه طراحان، سازندگان و علاقه مندان طراحی و ساخت طلا و جواهر و همچنین ایجاد یک استاندارد و منبع موثق برای ارتقای سطح کیفی طراحی طلا و جواهر در کشور می باشد.طی دهه ی گذشته تا کنون آموزش طراحی طلا و جواهر با کامپیوتر و رعایت استانداردهای جواهرسازی، قالب سازی، مخراج کاری هم گام با استانداردهای روز دنیا همواره نیاز اصلی طراحان و تولید کنندگان این صنعت در ایران بوده است و نبود تحصیلات آکادمیک، کمبود آموزشگاه های تخصصی، نبود یک منبع آموزشی استاندارد و موثق از عوامل مهم سرعت پایین پیشرفت آن در کشور بوده است.

طراحی کلاسیک و یا به عبارتی دیگر "طراحی دستی" همواره به عنوان یک تخصص و هنر مهم در ساخت و تولید زیور آلات نقش به سزایی داشته و دارد. همه چیز از یک "طرح" شروع می شود، از یک تجسم و خلاقیت، که می توان ابتدا آن را به صورت دقیق و با ابعاد و اندازه ی مشخص بر روی کاغذ آورد و سپس به دست یک جواهر ساز داد تا آن را به یک مدل فیزیکی قابل لمس تبدیل کند. تا قبل از امکان طراحی با استفاده از کامپیوتر، پروسه ی ساخت یک مدل در بهترین حالت به این سبک بوده است. در روش دیگر بدون استفاده از قلم و کاغذ و اسکچ دستی، طرح اولیه فقط در ذهن جواهرساز شکل می گرفت به صورت مستقیم با دستان همان شخص ساخته می شد. ولی امروزه اگر شما توانایی ارائه و ترسیم تجسمات خود را بر روی کاغذ ندارید و یا توانایی ساخت یک مدل با ابزار جواهرسازی را به صورت دستی و سنتی ندارید، می توانید با استفاده از کامپیوتر و به صورت مستقیم، طرح خود را به کمک نرم افزار ترسیم و طراحی کرده و سپس با استفاده از دستگاه های تولید، مدل اولیه آن را بسازید. مهم این نیست که شما توانایی ترسیم بر روی کاغذ یا توانایی کار با ابزار جواهر سازی و یا توانایی طراحی در کامپیوتر را داشته باشید! مهم این است که بتوانید تخیلات و تجسمی که از یک مدل در ذهن خود دارید را به وسیله ی یک ابزار، ارائه دهید و تبدیل به یک اثر کنید. در نتیجه نداشتن توانایی طراحی دستی و یا ناتوانی در استفاده از ابزار آلات جواهر سازی هیچ تأثیری در یاد گیری طراحی طلا و جواهر با رایانه ندارد و در واقع پیش نیاز فراگیری این تخصص نمی باشد. روشن است که داشتن تجربه و توانایی طراحی دستی و یا جواهر سازی کمک زیادی به فراگیری طراحی با رایانه می کند.

همان طور که گفته شد در این کتاب تمام استاندارد ها و نکات فنی جواهر سازی و طراحی به صورت مصور و طبقه بندی شده تالیف شده است تا دانشجو پس از خواندن این کتاب و انجام تمرینات گفته شده، بتواند مدل خود را بدون هیچ اشکالی از نظر طرح و مسائل تکنیکی، طراحی و آماده ی ساخت کند.در دهه ی گذشته، ورود اتوماسیون به صنعت طراحی طلا و جواهر در دنیا و ایران، انقلابی در این حرفه ایجاد کرد و با وارد شدن دستگاه های تولید قالب اولیه، دستگاه های تراش CNC، دستگاه های پرینتر سه بعدی و دستگاه های لیزری نیاز به طراحان کامپیوتری افزایش یافت. افزایش سرعت دستگاه های تولید قالب اولیه از یک دهه ی گذشته تا کنون همراه با پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده همواره نیاز به طراحان طلا و جواهر با کامپیوتر در تمام دنیا و در کشور افزایش یابد. دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های هنری و فنی و مهندسی مرتبط با این تخصص - رشته های طراحی صنعتی، گرافیک، نقاشی، هنر های تجسمی، مجسمه سازی و کامپیوتر - می توانند با سرعت و سهولت بیشتری طراحی طلا و جواهر با رایانه را فرا گیرند و وارد بازار کار و کسب درآمد در این تخصص جدید شوند.این کتاب فقط نحوه کار با یک نرم افزار کامپیوتری را آموزش نمی دهد! بلکه شامل آموزش طراحی طلا و جواهر با رایانه همراه با رعایت دقیق تکنیک های جواهرسازی، قالب سازی و مخراج کاری می باشد. یک طراح طلا و جواهر همواره باید استانداردهای جواهرسازی، قالب سازی، مخراج کاری، ریخته گری را بداند و با تمام پروسه ساخت آشنا باشد تا مدلی که طراحی می کند از نظر ساخت عاری از اشکال فنی باشد. یک طرح بسیار ساده ولی بدون اشکال فنی از نظر ساخت بسیار با ارزش تر است از یک طرح بسیار سنگین و پیچیده با اشکالات فنی و جواهرسازی که غیر قابل ساخت باشد.تمامی دروس و مطالب ارائه شده در این کتاب، اعم از جداول و استانداردهای جواهرسازی و مخراج کاری، حاصل سال ها تجربه و آزمون و خطا برای رسیدن به حداقل های مورد نیاز در اندازه ها و روش های مختلف و در نتیجه طراحی یک مدل بدون اشکال از نظر ساخت، قالب سازی، جواهرسازی، مخراج کاری، ریخته گری می باشد و دستاورد بیش از 10 سال تحقیق و تجربه ی داخلی و بین المللی و تدریس در آموزشگاه ها، دانشگاه ها و موسسات آموزشی مختلف می باشد.دانشجویان و علاقه مندان برای یاد گیری این تخصص به وسیله ی این کتاب باید حداقل های مورد نیاز از نظر علمی، توانایی کار با رایانه و سیستم عامل ویندوز، توانایی کار با اینترنت و توانایی فهم و درک زبان انگلیسی در سطح متوسط را داشته باشند.طراحی به وسیله کامپیوتر به شما این اجازه را می دهد تا مدل سه بعدی اولیه را با استفاده از دستگاه های پیشرفته CNC و یا پرینتر های سه بعدی (3D Printer) ساخته و در اختیار کارفرما یا مشتری خود قرار دهید و به مخاطبان این اجازه را می دهید تا مدل طلا یا جواهر سفارشی خود را قبل از ساخت مشاهده کرده و تغییراتی را به لحاظ شکل، سایز، رنگ و متریال اعمال کنند. همچنین امکان ارائه یک عکس مجازی (Render) ازطلا و یا جواهر تمام شده قبل از ساخت از دیگر مزایای طراحی زیور آلات به کمک رایانه می باشد. چرا که در این صنعت دقت، سرعت و کاهش هزینه های ساخت و تولید، سه فاکتور اساسی محسوب می گردند.

دستورات و تکنیک های نوشته شده در این کتاب به گونه ای است که ضمن معرفی و آموزش نحوه ی استفاده از دستورات و ابزارهای داخل نرم افزار، تکنیک ها و قلق هایی که فقط با کسب تجربه و صرف زمان زیاد قابل دستیابی می باشد به صورت کامل و دقیق توضیح داده شده است. این تکنیک ها در قالب مثال هایی از مدل های مختلف، به صورت پله به پله و کاملا مصور تدوین شده اند. به دلیل استفاده از رایانه و نرم افزار Matrix که زبان اصلی آن انگلیسی می باشد، سعی شده تمام کلمات و اصطلاحات انگلیسی، ترجمه شود و یا معنی لغوی و یا مترادف آن و یا اصطلاح فارسی رایج در بین طراحان و جواهرسازان ایرانی توضیح داده شود. با این حال به دلیل اینکه نمی توان به ساختار انگلیسی نرم افزار دست برد و آن را نیز ترجمه کرد. ضرورت دانستن کلمات انگلیسی و یا اصطلاحات استفاده شده در ابزارها و دستورات نرم افزار، در برخی موارد طراح باید از کلمات و یا اصطلاحات انگلیسی استفاده کند. به همین دلیل دانستن معانی تمام کلمات و اصطلاحات انگلیسی استفاده شده در نرم افزار، در هنگام طراحی و کار کردن بسیار مهم و ضروری می باشد. به همین خاطر علاوه بر ترجمه و تعریف تمام کلمات و اصطلاحات به کاربرده شده در متن کتاب، می توانید از واژه نامه ی نوشته شده در بخش آخر نیز استفاده کنید.از مزایای اصلی طراحی طلا و جواهر با رایانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:– بالا رفتن سرعت، دقت و ظرافت در طراحی و از بین رفتن محدودیت های طراحی و ساخت به صورت سنتی.– توانایی کم کردن وزن کار تا پایین ترین حد ممکن.– افزایش بازدهی و راندمان پرسنل طراحی و تولید.– تعیین وزن دقیق فلز، تعداد و وزن دقیق سنگ های مصرفی قبل از ساخت و محاسبه ی دقیق قیمت تمام شده.– توانایی گرفتن عکس مجازی از مدل طراحی شده، قبل از صرف هزینه های زیاد برای ساخت مدل.– قیمت پایین ابزار و تجهیزات لازم برای طراحی با رایانه در مقایسه با روش های سنتی، کاهش هزینه های تولید.امروزه در تمام دنیا، از شرکت های بسیار بزرگ و رده اول دنیا تا تولید کنندگان کوچک و حتی طراحان خصوصی، طراحی طلا و جواهر با رایانه یکی از اصول و راهکارهای اصلی ساخت و تولید می باشد و برای پیشرفت و توانایی رقابت با طراحان و تولید کنندگان خارجی باید با جدیت و قدرت از این تکنولوژی جدید استفاده کرد.

تقدیرنامه ها

 • مراکز فروش:
 • خیابان انقلاب - نبش 12  فروردین - پلاک 1310 - انتشارات الیاس تلفن : 66955878---66405084 .
  .
 • خیابان انقلاب - روبروی سینما بهمن - بازارچه کتاب - طبقه زیر همکف -انتشارات یساولی  تلفن: 021-66461363 .
  .
 •  ابتدای خیابان جردن ( از مدرس ) مرکز خرید الهیه . فروشگاه کام ایران تلفن: 26213221 .
  .
 • آموزشگاه گوهر آریان : میرداماد- میدان محسنی - خیابان شاه نظری - ساختمان نادر - طبقه ی 5 واحد 20   تلفن: 26407105 .
  .
 • آکادمی دیزاین بعد سوم : میرداماد- خیابان شمس تبریزی شمالی-پلاک 14 - طبقه ی اول - واحد چهارم تلفن : 26407646 .
  .
 • فروشگاه باسمه:خیابان ایرانشهر ، باغ هنر ، خانه هنرمندان ایران ، طبقه همکف ، سرای باسمه تلفن: 88343604

دوستانی که کتاب جلد اول را مطالعه کرده اند می توانند نظرات خود را در مورد  کتاب در این قسمت بیان کنند.

 

166 دیدگاه

 1. m گفت:

  با سلام و وقت بخیر خدمت استاد گرامی جناب آقای مرتضوی
  بنده از شما به خاطر راهنمایی هایتان بسیار ممنونم مطالب بسیار مفید بود
  میخواستم جلد اول کتاب طراحی رو تهیه کنم عذر میخوام آیا تخفیفی برای علاقه مندان وجود دارد

 2. Elena گفت:

  با سلام و احترام این کتاب آموزشی همراه با cd نرم افزار matrix میباشد؟؟؟

 3. علی گفت:

  سلام من میخوام این کتابو تهیه کنم ولی مبلغش بالاست . آیا شرایطی براش در نظر گرفتین؟
  ممنون .

 4. مریم سروری گفت:

  سلام من خیلی دوست دارم این کتابو تهیه کنم میشه تخفیف بذارید.ممنون میشم

 5. A.Hematian گفت:

  گروه “کتب آموزش طراحی طلا و جواهر ”
  با هدف معرفي كتاب هاي آموزش طراحي طلا و جواهر با رايانه جلد ١ و ٢، تبادل نظر و رفع اشكالات فني و كامپيوتري هنرجويان اين رشته و ارائه روشهای جدید طراحی از طریق به اشتراک گذاردن فیلم های آموزشی تشکیل گردیده است.

  لینک دعوت به گروه:
  https://telegram.me/joinchat/AqGMej9hn0zNHjFY6RR-mg

 6. محمد گفت:

  سلام، من کتاب رو خریداری کردم، آیا cdنرم افزار همراهش هست یا جدا باید تهیه کنم؟

  • A.Hematian گفت:

   سلام، پاسخ در قسمت سوالات متداول ذکر شده ( سوال شماره ۲۵) CD نرم افزار همراه کتاب نیست و میبایست جداگانه از جای دیگه ای تهیه فرمایید.

 7. Hester Courts گفت:

  I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the excellent works guys I¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 8. Lorene Tucker گفت:

  I’ll immediately seize your rss feed as I can’t to
  find your e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you have any? Kindly allow me recognize
  in order that I may subscribe. Thanks.

 9. Kenneth Frias گفت:

  I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme.
  Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal
  website and want to know where you got this from or what the theme is called.
  Appreciate it!

 10. Shaun Lewis گفت:

  I wanted to thank you for this very good read!!

  I definitely enjoyed every little bit of it. I’ve got you
  book-marked to look at new things you post…

 11. Jesse Willis گفت:

  These are genuinely wonderful ideas in regarding blogging.
  You have touched some fastidious things here. Any way keep up wrinting.

 12. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I
  never found any interesting article like yours. It’s beautiful value sufficient
  for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the
  web shall be a lot more helpful than ever before.

 13. Sam Lilly گفت:

  It is the best time to make some plans for
  the future and it’s time to be happy. I have learn this submit and if
  I could I desire to recommend you few fascinating issues or suggestions.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.

  I want to read more things approximately it!

 14. I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet
  I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my view, if
  all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 15. Linda Dixon گفت:

  Cool site. For some reason it wouldn’t load on Chrome.

 16. It’s very simple to find out any topic on web as compared to books, as I found this post at this web site.

 17. Luther Aydin گفت:

  I have been browsing online more than 3 hours today, but I never found any interesting article like yours.
  It is lovely worth enough for me. Personally,
  if all site owners and bloggers made excellent content as you did, the web will likely be a
  lot more helpful than ever before.

 18. Jose Brown گفت:

  I needed to thank you for this wonderful read!!
  I definitely loved every little bit of it. I’ve got you book
  marked to look at new stuff you

 19. It is the best time to make a few plans for the future
  and it is time to be happy. I have learn this submit
  and if I may I desire to suggest you few interesting issues or suggestions.
  Maybe you could write subsequent articles referring to
  this article. I desire to learn even more things approximately it!

 20. Donn Hefner گفت:

  I have been browsing online more than three hours nowadays,
  but I never found any attention-grabbing article like yours.
  It’s lovely price enough for me. Personally, if all site owners and
  bloggers made just right content as you probably did, the internet will likely be much more useful than ever before.

 21. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

 22. Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work
  so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you present here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful site!

 23. I have been surfing online more than three hours today,
  yet I by no means discovered any interesting article like
  yours. It is pretty value enough for me. In my opinion, if all website owners and
  bloggers made excellent content as you did, the web will likely be a lot more helpful
  than ever before.

 24. Angie Wood گفت:

  I’ll immediately clutch your rss as I can not to find your e-mail subscription link or e-newsletter
  service. Do you’ve any? Kindly let me understand so that I may just subscribe.

  Thanks.

 25. Lucy Shank گفت:

  I’ll immediately snatch your rss as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Kindly permit me realize so that I may subscribe.
  Thanks.

 26. It is perfect time to make a few plans for the future and it’s time
  to be happy. I have learn this put up and if
  I could I wish to recommend you some interesting things or advice.

  Maybe you could write next articles relating to this article.
  I desire to learn even more things approximately it!

 27. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 28. Debra Morato گفت:

  Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a
  entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 29. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I desire to
  suggest you some interesting things or advice.

  Perhaps you can write next articles referring to
  this article. I wish to read even more things about it!

 30. Stacy Elliott گفت:

  Hello there! This post could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

 31. Ressie Divito گفت:

  I enjoy what you guys tend to be up too. This sort of
  clever work and coverage! Keep up the great works guys I’ve added you guys to our blogroll.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.