کتاب آموزش طراحی طلا و جواهر با رایانه 2

 
 • آموزش آخرین نسخه از نرم افزار Gemvision Matrix بصورت کاملاً تخصصی
 • بیش از 420 صفحه مطالب آموزشی بصورت تمام رنگی و کاملاً مصور
 • بیش از 35 صفحه واژه نامه فارسی و انگلیسی از اصطلاحات رایج در طراحی و جواهر سازی
 • بیش از 50 صفحه آموزش رندرینگ حرفه ای و 70 صفحه آموزش پلاگین T-SPLINES
 • آموزش تکنیک ها و روش های مخراج کاری،جواهرسازی و نحوه استفاده از آنها در طراحی با رایانه
 • مرجع آموزشی در دانشگاه شهید بهشتی ، دانشگاه جامع علمی و کاربردی و موسسات آموزشی فنی و حرفه ای
سرشناسه : مرتضوی،سید محمد،1363
عنوان و نام پدیدآورنده: آموزش طراحی طلا و جواهر با رایانه 2
ناشر :  تهران،سید محمد مرتضوی،1394
شابک :  8-3106-04-600-978
وضعیت فهرست نویسی: فیپای مختصر
شماره کتابشناسی ملی : 3861985

کتاب آموزش طراحی طلا و جواهر با رایانه 2 ، در ادامه ی جلد اول و مکمل آن می باشد ، بعد از تجربه ی بسیار خوب و با ارزشی که از تالیف و انتشار جلد اول داشتم ، تصمیم گرفتم از تمام درس هایی که در تالیف آن جلد گرفتم در تالیف و چاپ جلد دوم استفاده کنم. همین جا و اول از همه بخاطر صحافی بسیار ضعیف جلد اول این کتاب از همه ی مخاطبین پوزش می خواهم ، متاسفانه بدلیل سنگین بودن کاغذ های استفاده شده در متن کتاب ، جلد و چسب گرم استفاده شده توانایی نگه داشتن آن وزن را نداشت . همینطور از غلط های املایی و دستوری بجا مانده در جلد اول عذر خواهی می کنم. تمام سعی و تلاش بنده و تیم تدوین و ویرایش کتاب هایم این بوده که کتاب هایی با بهترین کیفیت چه از نظر محتوا و فنی و چه از نظر کاغذ و کیفیت چاپ ، ارائه کنیم . ابتدا قرار بود که این مجموعه کتاب ها ، 3 جلد باشد ، که بعد از مدت زمان زیادی بررسی و در نتیجه ی خستگی ناشی از 5 سال تالیف کتاب ، نتیجه بر این شد که جلد 2 و 3 در یک کتاب ترکیب شده و چاپ شود. مجموع کتاب اول و دوم بالغ بر 700 صفحه می باشد که ثمره ی 10 سال تحقیق و پژوهش و تجربه در این تخصص بوده، امیدوارم دوستان و اساتید دیگر هم همت کرده و تالیف های دیگری برای طراحی طلا و جواهر انجام دهند تا شاهد پیشرفت هر چه بیشتر این صنعت بزرگ و مستعد در کشور باشیم.

در جلد دوم که بر اساس نرم افزار متریکس ورژن 8 تالیف شده ، مرور و بررسی نرم افزار های راینو 5 و متریکس 7.5 و 8 را در فصل اول خواهید خواند. در فصل دوم که حدود 220 صفحه می باشد تمرین ها و مثال هایی بصورت پله به پله ، همانند کتاب جلد 1 وجود دارد که پر است از نکات فنی ، تکنیک های جواهر سازی و مخراج کاری ، که رعایت نکردن آنها باعث بروز مشکل در ساخت و بعد از ساخت خواهد شد. سعی کنید تمام نکات فنی این کتاب را بصورت کاملا دقیق در طراحی و مدل سازی های خود رعایت کنید. فصل سوم آشنایی با پلاگین Tsplines می باشد که نزدیک به 70صفحه این پلاگین را توضیح داده است، Tsplinesابزار و دستورات زیادی ندارد و نکته ی بسیار مهم در کار و تسلط با آن ، استمرار و تجربه ی زیاد می باشد ، هر چقدر وقت بیشتری در کار با این پلاگین بگذارید ، به مرور زمان راحت تر و سریع تر با آن طراحی خواهید کرد.
318
327

در فصل چهارم ، حدود 35 صفحه به رندرینگ و Vray اختصاص پیدا کرده که در این صفحات نکات و تکنیک های مهمی برای رندرینگ حرفه ای و Photo realistic گفته شده است. با وجود توضیحات کامل و خوبی که در مورد رندرینگ مقدماتی تا متوسطه در کتاب جلد 1 وجود داشت و همینطور منابع زیادی که در اینترنت برای آموزش رندرینگ وجود دارد ، باز هم دیده می شود که در ایران طراحان حرفه ای و با سابقه نیز در گرفتن یک رندر ساده و خوب و بدون ایراد ، مشکل دارند! و خیلی ها هنوز با قسمت Vray متریکس کار هم نمی کنند و میل و رقبتی هم برای پیشرفت و تغییر در طرز تفکر سنتی و قدیمی ندارند! دوستان و همکاران عزیز ، در عصر جدید و در این زمانه که علم و تکنولوژی با سرعت سرسام آوری رو به جلو در حال حرکت است ، ترس و تعصب و طرز فکر محافظه کارانه در یادگیری و تغییر ، باعث عقب ماندگی و در نهایت شکست می شود ! کلید موفقیت و پیشرفت در همه ی تخصص ها ، نترسیدن از تغییر و به روز بودن می باشد. در فصل پنجم ، که آشنایی با انواع مخراج کاری می باشد ، پنج روش مخراج کاری که در جلد 1 وجود داشت به ترتیب تکرار شده تا در صورت نیاز به آنها، در همین کتاب در دسترس باشند ، همینطور دو روش جدید Invisible Flower و Invisible Setting، همینطور نحوه ی ساختن سنگ های سفارشی با شکل ها خاص توسط Custom Gem Builder و سنگ های Chocker Board یا Rose Cut نیز آموزش داده شده.

در فصل آخر این کتاب نزدیک به 40 صفحه ، واژه نامه و دیکشنری مصور تالیف شده که در این فصل علاوه بر اصطلاحات رایج در جواهر سازی و طراحی ، اصطلاحات سنگ شناسی اعم از سنگ های رنگی و الماس را مطلاعه خواهید کرد ، علاوه بر این چند سبک مهم و تاثیر گذار معاصر در طراحی و ساخت زیور آلات مثل Art Deco-Art Nouveau و ... را نیز بصورت خلاصه خواهید خواند که یادگرفتن این بخش به کسانی که قصد همکاری با شرکت های خارجی و یا مهاجرت از کشور و کار در کشور های دیگر را دارند حتما توصیه می شود، همین طور با یادگرفتن اصطلاحات و تعریف های انگلیسی در صنعت طلا و جواهر ، براحتی می توانید از منابع بی کران آنلاین استفاده کرده و هر چیزی را که خواستید راحت تر در اینترنت جستجو کرده و بدست آورید.¬ ریتم و سرعت آموزش در این کتاب نسبت به کتاب اول تند تر بوده و سعی شده از تکرار غیر ضروری مطالب جلوگیری شود ، کسانی که می خواهند این کتاب را مطالعه کرده و خوب یاد بگیرند باید تمام مطالب و تمرین های جلد اول را با دقت و حوصله مطا لعه کرده و انجام داده باشند تا به مشکلی بر نخورند.

. حرف آخر: . بیاییم سعی کنیم که همیشه به حق خود راضی باشیم ، سعی کنیم به حقوق دیگران احترام بگذاریم ، احترام گذاشتن به دیگران را فقط هنگام ورود و خروج از یک درب و تعارفات بیجا معنی نکنیم ! بیاییم به طرز فکر و زمانی که یک نفر ، یک هنر مند ، یک طراح برای خلق یک اثر گذاشته احترام بگذاریم و تمام زحمات یک انسان و یک مجموعه را با کپی کردن از فکر و دزدیدن خلاقیت او ، از بین نبریم ! در این زمانه ، سرقت و دزدی دیگر فقط بالا رفتن از دیوار مردم و زدن بانک نیست ! دزدیدن فکر ، خلاقیت ، طرز تفکر در این روز ها خسارات بمراتب بیشتری به صاحب اثر وارد می کند. در طراحی نیز سعی کنید در صورت سفارش یک کار کپی ، به اندازه ی 30 درصد آن را تغییر دهید تا در عرف طرح انجام شده از قانون کپی رایت بیرون بیاید! با این کار علاوه بر اینکه با تغییر دادن مکرر یک طرح به طرح های متفاوت و خوبی خواهید رسید. به حقوق همکاران و دوستان خود احترام گذاشته و حق کسی را پایمال نکرده اید.
Book2_1920BY1200

سفارش آنلاین کتاب طراحی طلا و جواهر با رایانه 2

دریافت کلیدهای میانبر متریکسنحوه وارد کردن کلیدهای میانبر (shortcuts) درکتاب جلد2 صفحه 36 توضیح داده شده است
فهرست کتاب جلد 2
برای دیدن فهرست کتاب طراحی طلا و جواهر جلد 2 بر روی لینک بالا کلیک کنید
فهرست مطالب براساس منوها(ایندکس) برای دیدن فهرست کتاب طراحی طلا و جواهر جلد 2 بر اساس منوها روی لینک بالا کلیک کنید

 

دوستانی که کتاب جلد دوم را مطالعه کرده اند می توانند نظرات خود را در مورد این کتاب در این قسمت بیان کنند.

1645 دیدگاه

 1. مرضيه آقاسي گفت:

  درود جناب آقاي مرتضوي استاد عزيز:
  ممنون از وقتي كه روي اين اثر گذاشتين كه حاصل تجربه و دانشتون توي طراحي هست و اين اجازه رو دادين كه ديگراني مثل من از اونها استفاده كنيم. بي صبرانه منتظر نشر كتاب هستم .

 2. molavian گفت:

  سلام استاد عزیز
  بنده به مدت 15 سال هست که با متدهای مختلف مودلینگ و رندرینگ کار میکنم ولی در کشور ما بعضی از دوستان برای خروجی کار کمترین وقت رو صرف میکنن .درسته کار اونها فقط طراحی هستش ولی ارائه و پرزانته خوب هم برای یک کار موفق لازمه .موتور رندر وی ری جز بهترین موتور رندهاست ولی واسه خودش تنظیمات زیادی تو برنامه های دیگه (3ds max maya ) داره اما تو ماتریکس همه چیز تقریبا میشه گفت آماده هست هم متریال هم محیط استدیو که واسه رندر از یک جسم انعکاسی تنظیم شده .امیدوارم دوستان به این قسمت که در جلد دوم زحمتشو رو کشیدین بیشتر بها بدن و اتمام کار خودشون رو با حوصله زیاد انجام دهند .باز از شما تشکر میکنم

 3. atz_diamond گفت:

  عاليييه استاد مرتضوي خسته نباشين برأي زحماتي كه برأي تدوين كتاب كشيدين***
  قيمتشو نكفتين ?

 4. جلیل همتیان گفت:

  استاد فرزانه، جناب مرتضوی
  نشر دومین مجموعه آثار پربرکاتتان که کرامت راه کسب علم و معرفت و پژوهش را بر همگان ارزانی داشتید بحضورتان تبریک و تهنیت میگویم.
  باشد تا خورشید اندیشه هایتان همیشه پر فروغ باد.
  جلیل همتیان

 5. arash jm گفت:

  واقعا خسته نباشین استاد عزیز…
  بابت زحماتتون خیلی ممنون…

 6. مریم گفت:

  سلام و ممنون بابت کتاب های خوبتون
  ولی من سفارش کتابتون رو دادم از اصفهان، 40 هزار تومن هزینه پستش شده که به نظر من خیلی زیاده.

  • Saeed Mortazavi گفت:

   سرکار خانم. آدرس شما خود شهر اصفهان نبوده و ” سپاهان شهر” بوده . و به دلیل اینکه شرکت کاراپست نماینده ای در این شهر نداشته ، با هزینه ی اضافی و از طریق دیگر براتون ارسال کردند ! وگرنه باید همان 17 هزار تومان می گرفتند.

 7. فرزاد گفت:

  سلام . امروز کتاب رسید دستم استارتو زدم . توکل بر خدا

 8. رویا لیلی ئیون گفت:

  استاد مرتضوی، کتابتون بی نظیره، از نظر علمی، بیان،عکس ها،کیفیت و صحافی عالی ،واقعا بهتون تبریک میگم و باعث افتخارم هستش که دانشجوی شما بودم، خداوند به شما و خانواده محترمتون سلامتی بده

 9. خالقی گفت:

  سلام و درود فراوان به استاد بزرگوار جناب آقای مرتضوی

  بنده به جنابعالی تبریک عرض نموده و برای زحمات زیادی که برای تهیه و تنظیم مطالب ارزشمند این مجموعه نفیس متحمل شده اید تشکر و عرض خسته نباشید دارم و برای جنابعالی سلامتی و بهروزی را از خداوند بزرگ خواستارم.کتاب های شما بی شک یکی از بهترین رفرنسها برای طراحی طلا و جواهر برای دانشجویان و مدرسین این رشته بوده و امیدوارم روزی از زحمات شما و سایر اساتید زحمت کشی که بعد از سالها تجربه خود را در اختیار دیگران قرار میدهند به بهترین نحو ممکن قدر شناسی گردد. به امید آن روز.

  ارادتمند شما – خالقی

 10. بنیامین گفت:

  سلام استاد گرامی.
  تشکر می کنم بابت تقسیم تجربه ها با من و دیگران.
  من هزینه هر دو جلد کتاب را به صورت آنلاین واریز کردم ولی متاسفانه با من تماس گرفتند و گفتند که جلد اول موجود نیست و باید یک هفته صبر کنم. گویا خود شما هم در ایران نیستید. برای جای تعجب داشت که سایت اصلی کتاب را موجود نداره ولی فروشندگان هر دو جلد را موجود دارند.
  امیدوارم سریعتر تشریف بیاورید تا من هم بتونم کتاب ها را دریافت کنم.
  بازهم بابت این لطفی که به من ودیگر علاقه مندان طراحی جواهرات دارید از شما تشکر می کنم
  امیدوارم همیشه سلامت و موفق باشید.

  • Saeed mortazavi گفت:

   سلام ببخشيد كه اين موضوع پيش اومده، من خارج از ايران هستم بخاطر همين كتاب هايي در اختيار پيكم بوده تموم شده، الان هماهنگ كردم فردا براتون هرجفتش رو اوسال ميكنند، سپاس

   • بنیامین گفت:

    تشکر جناب مرتضوی. یکی از آشنایان شما تماس گرفتند و هر دو جلد را برای من ارسال کردند. بسیار لطف کردید. انشا ا همیشه موفق و سلامت باشید.

 11. arash گفت:

  استاد پی دی اف عکس کلیدهای میانبر رو هم تو سایت قرار میدین؟

 12. عرفان گفت:

  با عرض سلام و درود خدمت دوست وهموطن عزیزم جناب استاد مرتضوی،حضرت علی (ع) فرمودند:داشتن علم هم ذکات مخصوص خودش را دارد و ان انتقال دادن بر مومنی دیگر است،من به نوبه خود از شما سپاس گذار هستم که این کتاب پر فایده را برای جامعه نخبه ایرانی گرداوری تالیف نمودید،و نیز هواهشی هم دارم ،در صورت امکان قیمت درج شده بر روی کتاب را اندکی کاهش دهید تا افرادی مثال بنده که مشتاق فراگیری این هنر کمال راداریم وخرید کتاب برایشان کمی دشوار است بصورتی سهل تر از اطلاعات این کتاب قوی بهره گیریم ،البته لازم به ذکر است که ارزش ریالی کتابهای فوق حتی از قیمت درج شده روی جلد شان به مراتب والاتر است ولی لطفا هوای جوانان رشید میهن را نیز داشته باشید،باشد که از این سخاوات شما انسجام وهمدلی دربین هنرمندان جای خود را با حسادت و بخل و کیه تعویض نماید،
  و من الله توفیق.

  • admin گفت:

   سلام ، در وبسایت برای خرید هر دو جلد مبلغی به عنوان تخفیف گذاشتیم. در صورتی تمایل به گرفتن تخفیف بیشتر لطفن تماس بگیرید. چشم.

 13. sarv گفت:

  سلام خسته نباشید تبریک میگم خدمتتون بابت این کتاب نفیس فقط یه سوال داشتم از خدمتتون من کتاب شماره 1 رو سال پیش ازتون خریداری کردم ایا برای کتاب شماره 2تخفیفی شامل حال من میشود

 14. nazanin گفت:

  سلام من خیلی علاقه دارم یادبگیرم اماخب نمیدونم ازکجابایدشروع کنم وچه جوری شروع کنم وبخاطرشریط خانوادگیم نمی تونم آموزشکاهم برم میشه بجایی ی لستادرااهنمایم کنید

 15. میثم گفت:

  سلام،خسته نباشید.ایا امکان سفارش هر دو جلد هست؟اگر بله چطور باید سفارش بدم؟ با تشکر

 16. میثم گفت:

  سلام.خسته نباشید.ببخشید آیا این کتاب برای کسی مثل من که هیچ گونه تجربه ای نداره و صرفا فقط به خاطر علاقه به این هنر کتابها رو خریداری کردم،کاربرد داره و می تونم از این کتاب استفاده کنم؟

  • Saeed Mortazavi گفت:

   سلام ، بله کاربرد داره ! حتما قبل از سفارش کتاب، توضیحات آن را مطالعه کنید و همین طور بخش “سوالات متداول ” رو هم ملاحظه فرمایید.

 17. معصومه خالقی گفت:

  سلام استاد مرتضوی
  من هردوجلد کتابهارو ازطریق اینترنت خریداری کردم وکدرهگیری هم گرفتم ولی 4روز گذشته نه کسی تماس گرفته نه کتابی ارسال شده.. منتظرباشم یاپیگیری کنم؟
  باتشکر

 18. حنانه زندیان گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت استادمرتضوی
  امروزباشماتماس گرفتم،وبعدازراهنماییتون به این سایت اومدم.ممنون ازطراحی عالی سایت ومطالب دقیق وبه روز.کتاب روهم تهیه میکنم.واقعا افتخارمیکنم به استادهای عزیزوخلاق وباانرژی که توایران هستن.وباوجودشماها،ماترغیب میشیم،وعلاقه بیشتربه کارپیدامیکنیم.من ازشاگردهای جدیداستاداصلانی هستم.وعلاقه زیادی به طراحی جواهروبعدساخت دارم.امیدوارم بتونم درکنارشماواستاداصلانی ازمهارت وتجربه شما استفاده کنم.بازهم ممنون …..
  حنانه زندیان

 19. سیدابوالفضل گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  لطفابفرمایید این برنامه و کتاب برای طراحی النگو ودستبند هم کارایی داره یا خیر؟
  آیا کسی که با این برنامه تاحالا کارنکرده میتواند با این آموزش ها کار کند؟
  ممنون میشم جواب بدید
  باتشکر

  • Saeed Mortazavi گفت:

   سلام ، بله برای طراحی النگو و دستبند هم کارایی داره !
   جواب سوال دوم : بله ! لطفن بخش سوالات متداول رو هم یه نگاهی بندازید !

   با تشکر

 20. سپیده سادات حسینی گفت:

  از کجا هر دو کتاب را با تخفیف خریداری کنیم

  • آ.همتیان گفت:

   سرکار خانم حسینی، از طریق همین سایت میتونید کتابها رو با تخفیف خریداری کنید، به این صورت که در بالای همین صفحه، زیر عکس کتاب، آیکون آبی رنگی وجود داره با عنوان “برای سفارش آنلاین کلیک کنید” پس از کلیک بر روی آیکون وارد صفحه ای خواهید شد که در قسمت راست صفحه نوشته شده ” مجموعه کتب طراحی طلا و جواهر با رایانه 1 و 2 (با تخفیف) برای ادامه روی قسمت مذکور کلیک کنید، لطفا قبل از شروع این مراحل قسمت راهنمای خرید آنلاین کتاب را حتما مطالعه فرمایید.

 21. سپیده سادات حسینی گفت:

  میشه لطفا معرفی کنید از کجا خریداری کنیم

 22. حميد گفت:

  با سلام كسي كه بخواد از صفر شروع كنه حتما بايد جلد اول مطالعه كرده باشه؟مطالبي كه تو جلد اول هست داخل جلد دوم نيس؟من برا اينكه از صفر شروع كنم با خريد جلد دوم به مشكل نميخورم؟

  • Saeed Mortazavi گفت:

   سلام ، خودتون چی فکر میکنید ؟ فکر میکنید اول جلد یک ( مقدماتی ) رو باید بخونید یا اول جلد 2 ( پیشرفته) رو بخونید و بعد جلد مقدماتی رو !!!!؟؟؟ توی مدرسه و دانشگاه شده تا هالا مثلا توی درس ریاضی ، اول ریاضی 2 رو درس بدن بهتون بعدش ریاضی 1 رو !!!؟؟؟ واقعا خواهش میکنم اول مطالب مربوط به توضیحات کتاب 1 و 2 رو که توی این وبسایت هست مطالعه کنید و بعد یه همچین سوالی بپرسید ! وقتی که می فرمایید ” من میخوام از صفر شروع کنم ” مشخصه که اول باید کتاب 1 رو بخونید !

 23. Nazanin گفت:

  سلام من به نرم افزار 3dو vray مسلطم آیا کمکی به کار با نرم افزار راینو و ماتریکس میکنه؟هزینه پستی این کتاب به استانهای شمالی چقدر میشه ؟

  • Saeed Mortazavi گفت:

   سلام ، بله صد در صد خیلی راحت تر و سریع تر یاد خواهید گرفت ، کسانی که با هر نرم افزار سه بعدی دیگه کار کرده باشند یادگیری این نرم افزار براشون راحت تر خواهد بود. هزینه ی ارسال و نحوه ی خرید و تمام توضیحات لازم جهت سفارش کتاب رو به تفصیل توی لینک سفارش کتاب ، نوشته شده . لطفا مطالعه کنید !

 24. احسان گفت:

  سلام استاد .
  من تا حدودی به مبانی طراحی طلا و جواهر آشنایی دارم و دیروز کتاب شما را خریداری کردم . سوالی داشتم از شما.

  من معماری خوندم کارم 3D و مدلسازی هست با نرم افزارهای تری دی مکس و راینو و فتو شاپ کامل کار میکنم و مسلطم و میخوام این کارو هم در کنارش انجام بدم و قصدم کار خارج از ایذان و قصد رفتن دارم و میخوام برای آموزش زراحی به موسسه GIT تایلند برم . به نطرتون این موسسه خوب هست ؟و بعدش میخوام برای ساخت زلا و جواهر با دست به ایتالیا برم . شما که در این کار استاد هستید و به کشورهای زیادی رفتین اوضاع کاری در این فیلد چطوریه ؟
  ممنون از شما استاد عزیز..

 25. احسان گفت:

  سوال دیگه ای هم دارم اینکه در معماری اسلامی ما نقوش و آمودهای زیادی داریم مثل گیاهان استیلیزه و درخت زندگی و نقوش معابد آناهیتا و برگهای پیچکی در دوران سلجوقی و … اینها میتوانند به صورت ایده در نظر گرفته بشند برای طراحی طلا و جواهرات ؟

 26. Nazanin گفت:

  با عرض پوزش سوال دیگه ای دارم ایا جلد ۲ این کتاب کفایت میکنه یا هر دو رو باید خریداری کرد یعنی سر فصلهای کتاب باهم متفاوته یا این که در جلد دو مباحثو کامل تر کردید خواستم بگم اگر نیاز ۱۰۰% نیست همون جلد ۲ رو تهیه کنیم

 27. صالحی گفت:

  نرم افزار متریکس 8 را از کجا میشه تهیه کرد؟ایا خود نرم افزار هم دارید , درخواست سفارش بدیم؟

 28. ناشناس گفت:

  سلام خیلی ممنون بابت کتابهای مفیدو خوبتون.استاد من هم در این کار مبتدی هستم امکانش هست به مناسبت هفته کتاب یه کم تخفیف بیشتر کنید،با هزینه ارسال زیاد میشه.ممنون میشم

 29. ناشناس گفت:

  سلام یه پیشنهاد داشتم لطفا توی سایت یه بخشی به عنوان دانلود نرم افزار های مورداحتیاج بذارید.ممنون

 30. Kambiz Bozorgmanesh گفت:

  سلام استادشما خصوصى هم تدريس ميكنيد .باتشكر09122336482

 31. Kambiz Bozorgmanesh گفت:

  من به چندطراح نيازدارم.09122336482

 32. seyyed mohammad گفت:

  بعضی قسمتاش خیلی سخته استاد
  دارم کار میکنم ولی هیچ نگرش درستی برای فراگیری این دو جلد کتاب ندارم ینی جا نمیفته برام complicated

  • سعید مرتضوی گفت:

   باید به ترتیب و با صبر و حوصله و تمرین و ممارست به نتیجه ی دلخواه برسید. یادگیری هیچ تخصصی بدون گذشتن از مسیر های سخت میسر نیست دوست عزیز. میتونید توی گروه ” کتب آموزش طراحی طلا و جواهر ” در “تلگرام” عضو بشین و مشکلات و سوالاتتون رو اونجا مطرح کنید تا دوستان دیگه بتونن کمکتون بکنن.

 33. ناشناس گفت:

  با سلام خدمت إستاد گرامي ، كارهاي شما بسيار زيبا است ، خدا قوت ، كارهايي كه نمونه آن را طراحي كرده أيد آيا ساخته شده آن در جايي به فروش ميرسد ، اگر هست لطفاً راهنمايي كنيد ممنونم .

  • سعید مرتضوی گفت:

   سلام نه هیچ کدوم از کارهای بنده که در مسابقات جایزه بردن برای فروش ساخته نشدن. کارهایی که برای شرکت ریتون طراحی و ساخته شدن در اکثر شهر های ایران و در بورس های طلا و جواهر موجود می باشد.

 34. A.Hematian گفت:

  گروه “کتب آموزش طراحی طلا و جواهر ”
  با هدف معرفي كتاب هاي آموزش طراحي طلا و جواهر با رايانه جلد ١ و ٢، تبادل نظر و رفع اشكالات فني و كامپيوتري هنرجويان اين رشته و ارائه روشهای جدید طراحی از طریق به اشتراک گذاردن فیلم های آموزشی تشکیل گردیده است.

  لینک دعوت به گروه:
  https://telegram.me/joinchat/AqGMej9hn0zNHjFY6RR-mg

 35. mohamad گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید

  لطفا بفرمایید که آیا می توان با ورژن 7 جلد دو را به خوبی آموخت؟

 36. محمدی ارا گفت:

  با سلام
  جناب استاد مرتضوی کلاسهای شما مربوط به ماتریکس 8 پیشرفته کجا و نحوه ثبت نام لطفا اگر امکان دارد شماره تلفن جهت تماس و راهنمایی ارسال نمایید
  با تشکر

 37. ناشناس گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت استاد مرتضوی من میخوام از صفر شروع کنم خواستم بدونم نرم افزار راینو نصب کنم یا متریکس که با کمک کتاب های شما بتونم تمرین کنم ؟

 38. Lale Safarzadeh گفت:

  با سلام خدمت شما استاد گرامی
  من کتاب طراحی طلا و جواهر2 شما رو یک ماهی هست خریدم و واقعا سوالاتی که تو ذهنم بود با خوندن کتاب کاملا برطرف شد ممنون از شما و کتابتون.

 39. مری گفت:

  سلام کتاب تو مشهد هم میشه پیدا کرد و خرید????

 40. A.Hematian گفت:

  با عرض پوزش از بزرگوارانی که سوال فرمودند و پاسخ دریافت نشده، به اطلاع میرسانم پاسخ بسیاری از سوالات در بخش “سوالات متداول” سایت قرار داده شده، البته با عضویت در گروه تلگرامی که مخصوص دو جلد کتابهای طراحی طلا و جواهر ایجاد شده و از طریق لینک در گوشه پایین صفحه قابل دسترسی میباشد نه تنها پاسخ سوالات دیگر سریعتر دریافت خواهد شد بلکه از اطلاعات و آموزشهای ارائه شده در گروه نیز میتوان استفاده کرد.

 41. سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

 42. خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت
  زیبا

 43. شادي گفت:

  سلام من شيراز زندگي ميكنم و امكانش نيس ك بيام تهران
  اموزش از راه دور برگذار ميكنيد؟

 44. آیدین گفت:

  امیدوارم شما نیز وقتی انتقادی از هزینه پست کتاب میشه مودبانه و با رفتار شایسته یک هنرمند رفتار کنید.

 45. بابک گفت:

  سلام ممنونم همیشه استاد جناب مرتضوی عزیز حمایت شما برای جامعه طراحی کشور واقعا قابل تقدیر هست و تشکر میکنم بابت تالیف کتابها که به عنوان مرجع خیلی ها دارن استفاده میکنن

 46. صبا گفت:

  سلام. من خیلی دوست دارم یاد بگیرم. ازونجایی که دستمون خالی شده هم مشتاق تر شدم..چندجا تماس گرفتم هزینه کلاسها بالاست.. برای کتاب سرچ زدم اما خب بازم توان پرداخت این مبلغو ندارم..

 47. آرگان گفت:

  خوب بود اتفاقی از گوگل اومدم اینجا ولی خوب بود برای دوستم فرستادم اونم دنبالشه اونم بیاد ببینه

  ممنون که سرعت سایتتون بالاست برای این تو خیلی از سایتا رفتم ولی سرعت سایتشون بد بود خداروشکر که راحت چیزی که میخواستم پیدا کردم

  ممنون

 48. ممنون از خدمات بسیار خوبتون دوست عزیز اطلاعات خوبی در زمینه جواهرات بدست آوردم متشکرم

 49. کفسابی گفت:

  سپاس از وبسایت خیلی خوب و مفیدتون

 50. مطلب جالب و فوق العاده ای بود بیشتر از این مطالب در سایت قراردهید..

 51. محتوای سایت کاملا کاربردی و مفید است امیدوارم در کارتون موفق باشید..

 52. فرشته گفت:

  سلام کلید میانبر چرا دریافت نمیشه؟

 53. ناشناس گفت:

  تخفیفی که در نظر گرفته شده بود رو حذف کردین؟😐

 54. حانیه گفت:

  سلام خسته نباشید .من میخواستم طراحی طلا وجواهرت را یاد بگیرم از کار باکامپیوتر هم سر رشته زیادی ندارم به نظر شما اول برم کلاس آموزش کامپیوتر وبعد کتاب را تهیه کنم .اگر برم کلاس توی چه سطحی بایدبرم یعنی کلاس ماتریکس و…باید برم تا فهم کتاب برام راحتر باشه میشه لطفا راهنمایی کنید

 55. سمعک گفت:

  من بقصد افزودن اطلاعاتم هم مطالعه میکنم عالی بود موفق باشید

 56. Jackssovesk گفت:

  Hello, Downloads music club Djs mp3.
  Trance/Dance/House/Electro…
  http://0daymusic.org

  Best Regards,
  Robert

 57. MorrisSloxy گفت:

  Laminine LPGN ?? Аналог ламинина 1 в 1 от д-ра Эскеланда http://1541.ru Но дешевле в 3-7 раз и сильнее по экстракту в 2 раза. Есть Выгодный ОПТ

 58. Mikeincex گفت:

  Проститутки СПб
  Ресурс предлагает Вам анкеты проституток, путан, индивидуалок Питера на любой вкус и цвет, 24 часа в сутки, 365 дней в году, которые они размещают самостоятельно. Здесь вы всегда найдете, только реальных, работающих проституток Санкт-Петербурга, которые готовы в любое время дня и ночи, встретить Вас и заключить в свои нежные объятия, доставить разнообразный спектр услуг и наслаждений, проститутки в Питере, смогут выполнить любую прихоть, даже самого изысканного клиента, доставить колоссальное удовольствие и наслаждение любому клиенту, не зависимо от того что нужно Вам: Пусть это будет, приятной компанией на каком-нибудь мероприятии, или приятно время препровождение в парилке, или приятный и нежный массаж (Руки у наших индивидуалок Питера, самые нежные, когда они двигаются по вашему телу, вы получаете сверх наслаждение и удовольствие, вы как будто погружаетесь в вечный сон и попадаете в ваши мечты, где нет насущных проблем, ни дневной суеты и рабочей рутины, вы становитесь умиротворёнными, расслабленными и полностью с чистой и свежей головой), а насколько проститутки Питера разнообразны в сексе, обычному человеку за всю жизнь не перепробовать, не получить столько удовольствий и приятных ощущений которые могут дать путаны и индивидуалки Питера. И в конечном итоге, раз Вы читаете это текст, значит усталость и быт жизни взяло над Вами верх, и Вы ищете способ, как и где отдохнуть, как и где расслабиться, как снять напряжение и моральную усталость – Вы найдете на этом сайте, смело выбирайте понравившуюся Вам анкету, набирайте номерок и вперед избавляться от всего выше перечисленного. С нашими индивидуалками СПб, проститутками Санкт-Петербурга, путанами Питера и т.д., Вы воплотите все Ваши мечты и немножко больше!!!

 59. MorrisSloxy گفت:

  В знак особой благодарности Вы можете заказать Персональную Награду – Орден Человеку http://spaszhizny.ru/ который спас Вам жизнь, здоровье и будь он хирургом, терапевтом или онкологом, пожарным, летчиком и т.д. Кроме материльной оплаты он Достоен Видимого знака – Ордена, за спасение жизней.Tel. или WhatsApp +7(985)952-0864

 60. AgustinDoday گفت:

  рекламные сувениры – подвеска для телефона на шею, купить пуллер в москве

 61. VadimProSEO گفت:

  Здравствуйте! Хочу Вам предложить свою услугу в помощи продвижения вашего ресурса в поисковых системах, недорого, всего лишь за 9700 р.

  От Вас нужна лишь ссылка на сайт и ключевые слова и фразы в txt файле, по которым хотите продвинуться в ТОП (пример вышлю по электр. почте, если Вам нужно продвижение). Я размещаю вечные ссылки на сайтах и форумах, которые ведут на Ваш ресурс. Мною будет написана статья (грамотно размноженная и “заточенная” под Ваш ресурс), а в ней будут анкорные или безанкорные ссылки передавать Вам свой траст, “вес”, и ссылочную массу. Тем самым увеличивая траст, доверие поисковиков, быстрое индексирование, рост позиций в выдаче, рост ссылочной массы и т.д…

  Вся работа займет по времени 2-3 недели и Вы увидите положительный результат! Ваш ресурс “оживет” в сети интернет!

  100% предоплата (Принимаю по карте, Вебмани, ЯДеньги, Киви).

  Списаться со мной Вы можете уже прямо сейчас по почте proxrum$@$mail.ru с темой “ПРОДВИЖЕНИЕ САЙТА ПО СКИДКЕ” (удалите пожалуйста два символа $). У меня нет выходных, я не компания. Я частник! И работаю, стараюсь, как для себя!

  P.S. Будет супер, если у вас на сайте стоит счетчик Яметрики (там есть важные ключевые фразы) и у Вас есть более удобная связь (скайп, аська, или же вайбер). Благодарю!

  С Уважением!

 62. MichaelDusia گفت:

  adrenalin bot – бот для l2, скрипты для адреналин бота

 63. Sergiodum گفت:

  Гражданство женщинам из СНГ через Брак. Можно Формальный. Гарантия 100%. Дорого. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

 64. Williamsax گفت:

  Быстровозводимые здания из ЛСТК – MCSTEEL
  Дома. Гаражи. Ангары. Склады. Навесы. Коровники. Птичники. Мастерские. Склад-Холодильник.
  Торговые здания. Зернохранилища. Овощехранилища. Производственный цех. СТО
  Собственное производство.
  Проектирование, производство, монтаж складских, производственных, торговых, сельхоз сооружений.
  быстровозводимых зданий из легких металлоконструкций. Расчет стоимости проектов.

  Ангары цена

 65. RichardEquib گفت:

  https://www2.putlocker123.stream/series – watch new movies online free, free movies to watch free

 66. JasonEluff گفت:

  good website nettikasino kokemuksia – casino bonukset 2017, parhaat casino bonukset.

 67. masonha گفت:

  Welcome Everyone
  Thanks for checking out my writing blog . My name is Mason.
  I have worked several years in this niche. My aptitude for writing started at a young age. I wrote short stories as a child and eventually went on to work with my school newspaper.
  This early tryst into reporting eventually led me to academic writing. There is plenty of work for professional writers. I specialize in research papers , but have the skills to do all types of academic writing.
  Contact me for more information about rates and a price quote. I’m looking forward to helping you.

  Academic Writer – Mason Hart – Leadershipeducationnelenhaiti Corp

 68. Miguelhip گفت:

  this article
  <a href=https://www.facebook.com/gnationpresident/photos/this-year-at-the-@0449588014:274:e3/2112887342302383/>Sergey Sholom

 69. Arthurjoste گفت:

  hydra center – tor hydra, зеркала гидра

 70. viose گفت:

  Hello. We provide first hgh therapy.

  hgh cost

 71. MorrisSloxy گفت:

  Купить Protandim Nrf2 продаю за 55 usd в Любом городе стран СНГ http://1541.ru/cms/protandim-nrf1-2.php Протандим NRF2 в 1 миллион раз эффективнее любых антиоксидантов. Лучшее средство от старения

 72. Arthurjoste گفت:

  зеркала гидра – hydra магазин, гидра в обход

 73. Nice post. I learn something totally new and challenging
  on sites I stumbleupon everyday. It’s always exciting to read through articles from other writers and use a little something from their
  sites.

 74. Sergiodum گفت:

  Worldwide Technology – Electric Cars. 90% from profit investor earn. 4% Every day. https://bit.ly/2xTDOyD We are a private company that produces electric stations for environmentally friendly cars. Company certificate Nr.11410853 Инвестируй в будущее – электромашины. Официальная кампания из Великобритании Nr.11410853 До 4% в день от депозита

 75. Hey very cool website!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your site and take the feeds also? I’m happy to search out numerous helpful info
  right here within the put up, we’d like develop
  more techniques in this regard, thank you for sharing. . .
  . . .

 76. masonha گفت:

  I’m an academic writer who loves to bring smiles to people’s face.

  Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several companies whose mission is to help people solve writing problems.
  I love traveling and have visited several places in the past few years.
  I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My books are available in several parts of the world. And I’m currently working with companies that help people save energy. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a writer.
  I can handle any kind of writing and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their assignment problems and I accept. I find pleasure in helping them to solve their problems as a professional.

  Professional Academic Writer – Mason – Parossymposium Company

 77. Matthewrox گفت:

  ремонт двухкомнатной квартиры – ремонт 2 комнатной квартиры, ремонт квартир под ключ новостройка цена

 78. Edgarbroat گفت:

  Look what I’ve bought. I’m sure only stolen is cheaper 🙂

  It is 4D Sound !!!

  Discount Price: US $3.99
  Free Shipping

  Click here: https://bit.ly/2QeZ5dL

 79. marniedal گفت:

  Hi guys, it’s Marnie here!
  I work as an academic writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing skills in high school. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my remaining semesters of college.
  Ever since college, I have continued to work as a professional writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the essays that I have written have been sold around Europe and the United States.
  In my line of work, I have become used to hearing, “Marnie Dalby, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can provide this service.

  Academic Writer – Marnie – //www.peacerivermuseum.com/]Peacerivermuseum Corps

 80. cassiegall گفت:

  Hey, I am Cassie Galloway an expert in report writing.

  I enjoy solving people’s problems and make them happy. That is what I have been doing for decades now.
  I have been writing since I was 12 years old and never knew it would turn out to be a full-time career. I have also been able to manage several assignments that involves writing. And I worked in three organizations as a volunteer to assist people.My interest has always been to help people succeed. And I go the extra mile to make that happen.
  I enjoy writing academic papers and have helped people from countries like USA.
  I work with a company whose mission is to provide quality works and make people happy. In fact, many students come to me for help on a daily basis because they know I always deliver. And I will continue to provide nothing but quality to build trust like I have been doing for the past few years.

  Expert academic writer – Cassie – Paperowls Company

 81. GracePoogy گفت:

  https://twitter.com/funky_fresh/status/1041263655315275776
  В ходе зрелище, учащиеся узнают о семи цветах радуги, отгадывают радужные загадки, раскрашивают цветики-семицветики в цвета радуги, украшают ими класс. В ходе аукциона, добывают разноцветные шарики и достигают вершины Феи Радуги, а, кроме, сами создают радугу из разноцветных солнечных зайчиков.

  Презентация содержит простые и тестовые вопросы сообразно теме. Правильные ответы появляются быть нажатии курсора на слайд тож их указывают появляющиеся солнечные зайчики. Для первом слайде содержатся триггеры.

  Чтобы презентации предлагается сюита №1 «Утро» Эдварда Грига к драме «Пер Гюнт», которая не вошла в архив из-за большого веса. В середине программы, беспричинно же около эту музыку проводится релаксация «Воздушные шарики».

  Пилигримство может проскользнуть не как на уроке, однако и для классном часе.

 82. MathewLib گفت:

  adult affiliate marketing for beginners – how to earn money on Instagram, Digital Advertising Strategies

 83. BerniceCax گفت:

  Приветствую. Представляем вашему вниманию наши услуги в области международных грузоперевозок.
  Работаем в сфере международных перевозок грузов по основным маршрутам: Россия (Челябинск, Екатеринбург, Пермь, Новосибирск, Красноярск, Омск, Тюмень, Томск) – Беларусь – Казахстан.
  Так же можем выполнить грузоперевозку по любым Вашим маршрутам.
  Наиболее конкретно предлагаем посмотреть на сайте компании “МиТур” – https://mityr-trans.com
  Невероятно рады обслуживать Вас в числе наших клиентов.

 84. محتوای سایت کاملا کاربردی و مفید است

 85. PatrickScory گفت:

  Хотите похудеть на 12 килограмм за месяц?
  Получите БЕСПЛАТНО!!
  https://clck.ru/EU9wD – Диета лохан

 86. Sergiodum گفت:

  RefundMe – https://bit.ly/2xTDOyD Electric cars.90% from profit investor earn.When investing in our company, we promise our partner a profit from 1.6% per day before 4% per day. We are a private company that produces electric stations for environmentally friendly cars.Company certificate Nr.11410853

 87. amieestam گفت:

  I’m an academic writer who loves to bring smiles to people’s face.

  Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several associations whose mission is to help people solve problems.
  I love traveling and have visited several places in the past few years.
  I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My books are available in several parts of the world. And I’m currently working with companies that help people save energy. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a professional.
  I can handle any kind of writing project and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their assignment problems and I accept. I find pleasure in helping them to solve their problems as a writer.

  Professional Academic Writer – Amiee Stamp – Pkpa-Indonesia Team

 88. Robertappef گفت:

  Wherever to “buy a essay” | No muss, now fuss with essays papers listed here | And you will procure them now!

  https://research-paper.review/where-to-purchase-college-criminal-justice-research-paper-129-pages-a4-british-european-5-days

 89. dollieyb69 گفت:

  Further lodgings bellhop after beetle out:
  http://kay.web.telrock.net

 90. Your style is unique compared to other people I have read stuff from.
  I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity,
  Guess I’ll just book mark this web site.

 91. That is a great tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate info… Thank you for sharing
  this one. A must read post!

 92. TRDgoodect گفت:

  You are looking best convenient Web site for translation online? GLS unites more than one thousand translators from different countries of the world. Be sure that you will order your translation without a doubt. We translate to 40 languages. You do not need to look for a specialist in translation services London. GLS is a service that solves any tasks of translating the documents. You can send information for translation in any convenient format by e-mail or through the file exchange service.
  For instance, you live in London and need to translate your data fast. You do not need to look for translation company London. You just open translate-document.com and give us the file. Tomorrow the translator performs the translation. We check his work respectively to the international standards and give you. Regardless of where you are, the price will be the most profitable. For example, in translation agencies berlin offline in the office it will cost several times more expensive.
  If you are blogging on the Internet and want to publish unique content using translations, the translate-document.com service optimally solves your task. You can publish texts in the needed language using the source posts from Web-pages in any language. This gives a guarantee that you will form your blog with unique texts and will not spend a lot of money.

  translate-document.com: English translation services

 93. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that
  I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your
  augment and even I achievement you access consistently fast.

 94. I am genuinely thankful to the holder of this web page who
  has shared this wonderful paragraph at at this time.

 95. I every time spent my half an hour to read this weblog’s
  posts every day along with a cup of coffee.

 96. abnehmpillen گفت:

  Hello, just wanted to say, I loved this blog post. It was inspiring.
  Keep on posting!

 97. EddieHon گفت:

  куплю дебетовую карту – ищу транзит на ип, купить ип с расчетным счетом.

 98. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do
  you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thanks

 99. If you desire to take a good deal from this article then you have to apply these techniques to
  your won website.

 100. You’ve made some decent points there. I checked on the internet for more info about the issue and found most individuals will
  go along with your views on this website.

 101. shpigrer گفت:

  Шпигоцкий Сергей Александрович
  По данному гражданину: Шпигоцкий Сергей Александрович суды отсутствуют
  Шпигоцкий Сергей Александрович судебные процессы так же отсутствуют
  оао усмр суды отсутствуют
  оао усмр судебные процессы отсутствуют
  оао 1015 усмр работает на основе устава
  присвоен ИНН 7734008581, суды отсутсвуют
  При проверке ИНН 7734008581 судебные процессы не найдены

 102. lavonnepb16 گفت:

  Started untrodden web predicr
  http://sunni.muslim.purplesphere.in/?post-katy
  insanity tufts will mohammad coffee

 103. Williamkit گفت:

  изрядный вебресурс http://stsnw.ru/

 104. MorrisSloxy گفت:

  Гражданство Израиля женщинам из СНГ. Брак реальный или Деловой брак. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

 105. alfredxs16 گفت:

  Study my recent contract
  http://engines.telrock.org/?post-allyson
  renaissance soft porn parent directory anime porn free porn pictures by email nude cruise ship porn photo galleries paki porn latest pictures

 106. isabellajt16 گفت:

  Started untrodden web throw
  http://sluts.private.sexblog.pw/?post-kianna
  petite black teern porn sinnamon love orgy porn free porn pics ebony free porn videos squirters black chubby models porn

 107. WalterArbit گفت:

  чай цветок раскрывается [url=http://xozyaika.com/raskryvayushhijsya-chaj-volshebnyj-cvetok-v-chashke/]http://xozyaika.com/raskryvayushhijsya-chaj-volshebnyj-cvetok-v-chashke/[/url]

 108. SamuelNub گفت:

  hydra ru – hydra 2018, сайт гидра закладки

 109. GeraldCed گفت:

  bitmain 1600w – bitmain antminer купить в москве, antminer x3

 110. Walternug گفت:

  I have found quite a lot of useful information on your website this page in particular. Thank you for sharing.
  https://find-essay.com/help-me-do-an-biosecurity-essay-12-hours-senior-writing

 111. PatrickThige گفت:

  Доброго времени суток
  Недавно нашел схему огромного заработка на купле/продаже гифтов!
  Так как есть проект с пасивным доходом, сливаю схему вам.
  Подробнее в статье на телеграфе
  Не откажусь от благодарности!

 112. adaao18 گفت:

  My novel number
  http://vanessa.blog.porndairy.in/?leaf.regina
  ukraine beautiful ladies best lesbian dating site uk women in thailand female sex contacts relationship advice for women

 113. Sergiodum گفت:

  Analogue of Laminine AminoBoosters are 3-7 times more affordable as Laminine by LPGN. http://www.getyourboomback.com/#_l_2ox t.+12487304178 Skype tatyana.kondratyeva2

 114. Charlesimmaf گفت:

  лазерная коррекция зрения стоит – стоимость лазерной коррекции зрения, делать ли лазерную коррекцию зрения

 115. StevenCag گفت:

  Ребят, долго искал, где можно почитать мангу, ловите сайт myvi.gq
  Пока не заблокировали в РФ!
  Для всех мангатянов и анимешников!

 116. Peterbeame گفت:

  офтальмолог Москва – запись к окулисту, окулист отзывы

 117. XEvilBestquogs گفت:

  Yep, f*kin sp*am. Yes, yes, yes, AGAIN. And – yes, IT F*KIN WORKS BECAUSE YOU READ IT! 🙂
  Because XEvil 4.0 WAS RELEASED! It’s bypass ANY captcha included ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3.
  Neeed more info (just to…maybe kill this Evil? ;))

  Just Google or YouTube for it.
  You’ll be impressed.

  Peace! 🙂

 118. DariusTew گفت:

  https://vk.com/id201306492

  Область проведения: фойе Дома творчества.
  Оформление: стены фойе украшает фотовыставка, где представлены коллективы Дома творчества и его студии. Для перилах лестницы — связки шаров.
  Звучит музыка. Ведущий приветствует собравшихся гостей.
  1 – й ведущий.
  Наступил этот час,
  Двери открытый — ради вас,
  Нам друзей пить неимоверно лестно.
  Приглашая в наш семейство,
  Гостю — короткий приседание
  И почетное самое место.
  2-й ведущий.
  Заходите в наш дом.
  Вас согреем теплом,
  Доброй шуткой,
  Приветственной песней.
  Приглашая в наш дом,
  Гостю — низкий поклон
  И почетное самое место.
  1-й ведущий. Уважаемые гости!
  Наравне токмо лицо входит в выше хоромы, он становится его хозяином.
  2-й ведущий. Ведь наш мазанка — это ваш хоромы!
  1-й ведущий. Беспричинно позвольте же, уважаемые хозяева, познакомить вас с нашим домом.
  2-й ведущий. Накануне вами — цифры и факты о работе нашего Дома творчества.
  На перилах лестницы справа — табличка с цифрами … висят … красных и … желтых надувных шара.
  1-й ведущий. В … году в Доме творчества было … кружков и … клубов сообразно интересам.
  Главный ведущий показывает для шары, которые находятся справа.
  2-й ведущий (показывая на самую большую связку шариков, расположенную слева). А сегодня— у нас … студий,… клубов и ….
  Подбегает девушка со связкой зеленых шаров и привязывает их к перилам.
  2-й ведущий. …И в них работает … педагогов (показывая для только который привязанные шары), которых возглавляет директор Дома творчества … (ФИО). Вам слово.
  Звучит приветственная предложение директора Дома творчества. (Общие весть о педагогическом коллективе.)
  2-й ведущий. Речь предоставляется заместителю директора Дома творчества … (ФИО).
  Для фоне музыки преемник директора знакомит гостей со студиями, обращая их уважение на фотовыставку.
  1-й ведущий. Следовать это период у нас в Доме творчества на разных мероприятиях побывало…
  Лучший ведущий развязывает тесемку на туго скатанном рулоне бумаги, укрепленном на перилах лестницы. Лента-рулон, разворачиваясь, летит вниз. Зрители видят, который лента плотно «изрисована» лицами людей,— получается чувство гигантской массы «посетителей».

 119. Franknew گفت:

  байкал 10 майнер – майнер байкал купить, baikalminer com

 120. MichaelGrerm گفت:

  program + for hacking fb messenger – program + for hacking fb messengerprogram + for hacking fb messenger, hacking messeges fb messenger

 121. Kennethcef گفت:

  Добрый день.РекомендуюВсемобратить вниманиевеб сайтanti-spazm.ru . Тут Вы увидетелучшие статьи о спазмах сосудов в рунете.
  спазм во время акта

 122. GeraldSteef گفت:

  Si me follo a mi hermano
  OrgГ­a policial con Aletta Ocean y Tarra White
  Zorra estupenda come rabo y traga
  https://xxx-nur.com/nxv/PY3LCoMwEEW_xuwUEzXqIguhFbqwu36Ar5KIedQxGvv1jS0UhuFc7jDnyQjBJCFlhl4spTEChkuKDKNoZnxdDQRJFZDajzV6UaKNei192sQwavCQZ7TIsYe-VeMQdgPIEGwnBYDYxtBYJYD7grcL8Pk4fyW1WbTUQXLBMaEF4ixNkf3q_rZ93yNll8g597P53byvrplucTO1x716nJdoZPgD#cat_top Judicial Bdsm devot bestraft hart, Judicial Bdsm – Nur.XXX
  Polla por el culo dildo por el coГ±o
  Alexis Texas POV
  Glamurosas escenas lГ©sbicas

 123. cassiegall گفت:

  Hi guys, it’s Cassie Galloway here!
  I work as a professional an essay writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing skills in high school. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my remaining semesters of college.
  Ever since college, I have continued to work as an academic writer. I was hired by a writing service based in the United Kingdom. Since then, the essays that I have created have been sold around Europe and the United States.
  In my line of work, I have become used to hearing, “Cassie Galloway, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can save their time.

  Professional Writer – Cassie Galloway – Priveacademy Corp

 124. ceceliaax16 گفت:

  New available porn site
  erotic roleplay erotic cards erotic hindi movies erotic sport books erotic
  http://animeshemale.net.erolove.in/?jada
  erotic fairy tales free sex movies online erotic witch erotic story books erotic horror movies

 125. lenoreuo4 گفت:

  Started new web stand out
  hd wallpaper android free download download apps on play store mobogenie app free download for mobile android video game online tv streaming free
  http://sex.games.market.pornpost.in/?gain.ashanti
  donlot 9apps smartphone plans free apps ios download best android app youtube android free download

 126. Romanfrurn گفت:

  1. Благодаря internet у нас есть возможность и общаться, и знакомится в сети интернет, и даже слушать радио. Но не многие знают, что можно создать собственное виртуальное радио. Как это сделать, и что для этого нужно можно прочитать из статьи Собственное интернет-радио и сервер для собственного интернет-проекта.

 127. cassiegall گفت:

  My name is Cassie Galloway. And I am a professional Content writer with many years of experience in writing.

  My primary goal is to solve problems related to writing. And I have been doing it for many years. I have been with several groups as a volunteer and have assisted in many ways.
  My love for writing has no end. It is like the air we breathe, something I cherish with all my being. I am a passionate writer who started at an early age.
  I’m happy that I`ve already sold several copies of my works in different countries like USA, Russia and others too numerous to mention.
  I also work in a company that provides assistance to many clients from different parts of the world. Students always come to me because I work no matter how difficult their projects are. I help them to save energy, because I feel fulfilled when people come to me for professional help.

  Academic Writer – Cassie Galloway – Priveacademy Team

 128. erikafd16 گفت:

  Lewd pctures
  http://femdom.adultnet.in/?raven
  erotic scenes free erotic wallpapers adult videos free sex movies erotic stuff

 129. WilliamRar گفت:

  Каждая хозяйка привыкла делать заморозки на зиму, чтобы они не испортились и в любой момент можно было полакомиться вкусненькими и витаминными продуктами, подробнее об этом читайте на сайте http://dettka.com

 130. RaleighTweta گفت:

  Первое в России инвалидное электрокресло, управляемое силой мысли, прошло испытания в Москве, сообщает «Российская газета». Главная составляющая — нейрогарнитура (эластичная шапка с электродами). Читайте об этом подробнее на сайте tvoi-noski.ru

 131. bethany گفت:

  Hello ,
  I’m Bethany.
  If you’ve ever been too tired and couldn’t finish a academic paper, then you’ve come to the right place. I work with students in all areas of the writing technique. I can also write the paper from start to finish.
  My career as an academic writer started during high school. After learning that I was very able in the field of academic writing, I decided to take it up as a profession.

  Skilled Academic Writer- Bethany Haynes- Robcostudio Band

 132. irissz2 گفت:

  Hi new project
  http://porn.bloopers.blogporn.in/?post.viviana
  porn submits yung porn videos aninmal porn free porn 3somes twink free porn videos

 133. sentença گفت:

  I think everything published made a great deal of sense.
  However, think about this, what if you wrote a catchier title?
  I am not saying your content is not good., but suppose you
  added a post title that grabbed a person’s attention? I mean آموزش طراحی طلا و
  جواهر با رایانه 2 is a little boring. You could glance at Yahoo’s home page and see how they create post titles
  to grab viewers interested. You might add a related
  video or a related pic or two to grab readers interested about everything’ve
  got to say. In my opinion, it might bring
  your blog a little livelier.

 134. Victoriaaa a گفت:

  The Problem With Music by Steve Albini Whenever I talk to a group who are around to autograph with a dominant hallmark, I evermore objective up reasoning of them in a special context. angela bofill music
  take care of youtube music at near R&B, use the best music videos of R&B R&B – Watch YouTube Music Videos R&B , here you can watchful of … Pore over expos‚ updates far Justin Bieber. Discover video clips of modern music performances and more on MTV.
  http://kantomusic.torresdelsol.eu
  one shot two shot eminem official music video

 135. Kennethcef گفت:

  Доброе утро.СоветуюВампосетитьСайтanti-spazm.ru . Здесь Вы увидетелучшие статьи о спазмах сосудов в рунете.
  какое лекарство снимает спазмы

 136. MichaelEmump گفت:

  неплохой вебсайт участие в розыгрыше – кейсы cs:go, розыгрыш ценных призов.

 137. RoscoeStoro گفت:

  После вполне ожидаемого ежегодного обновления своего основного продукта китайская компания OnePlus, основанная в 2013 году бывшим вице-президентом Oppo Питом Лау, неожиданно выпустила в конце текущего года еще одну модель смартфона — OnePlus X, подробности смотрите на сайте no-lamer.ru

 138. Jessicajaw گفت:

  Глаза – это не только зеркало, но и возможность наблюдать за окружающим миром, вести активный, здоровый образ жизни, подробнее на vobguy.com

 139. alinesi4 گفت:

  Sexy shemales
  http://shemaledating.sexblog.pw/?blog-mara
  shemail sex move shmale shemails sex videos shemalesex shemaled

 140. Romanfrurn گفت:

  1. Благодаря инету у нас появилась возможность и общаться, и знакомится в сети интернет, и даже слушать радио. Но мало кто знают, что можно создать собственное интернет радио. Как это сделать, и что для этого нужно можно узнать из статьи Собственное интернет-радио и сервер для собственного интернет-проекта.

 141. DarrellSperb گفت:

  http://pozdravhappy.ru Обмен подарками вконтакте

  Выберите подарок, который Вы хотите отправить Вашим друзьям.

 142. GeorgeHow گفت:

  Каждая хозяйка привыкла делать заморозки на зиму, чтобы они не испортились и в любой момент можно было полакомиться вкусненькими и витаминными продуктами, подробнее об этом читайте на сайте http://dettka.com

 143. DebraNunse گفت:

  понравилось ОДОБРЯЕМ!!!!!!!!!!!

 144. nseo-sw.men گفت:

  Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thanks
  medicin mot eksem nseo-sw.men/how-to-quickly-lose-weight/51473-medicin-mot-eksem.html

 145. rudidavie گفت:

  Hello ,
  I’m Rudi.
  If you’ve ever been overscheduled and couldn’t finish a academic paper, then you’ve come to the right place. I help students in all areas of the writing steps . I can also write the essay from start to finish.
  My career as a professional writer started early in college . After learning that I was very capable in the field of academic writing, I decided to take it up as a career .

  Professional Academic Writer- Rudi- Royalcolleges Corps

 146. Jasonjor گفت:

  With greatest compensation Forum PTHC Clannish Stockpile

  http://lol.unoforum.pro/?0-1

  lol.unoforum.pro/?0-1

  qil.su/Dm0oqM

 147. MatthewWah گفت:

  Hello. And Bye.

 148. AlisaSag گفت:

  BESTIALITY ZOO SEX UNCENSORED EXCLUSIVE COLLECTION

  ZOO Sex when its best! These movies are in super high quality and some of the best sex action even filmed. See the most extreme in anal zoosex, see how horses and dogs fuck stunning beautiful women in the ass. Hot horse cum running from their open asses and mouths. This is truely the ultimate collectoin for people who are into hardcore anal zoosex. Enjoy!

  Alice New Star Teens – Extreme Hot Sex with a Horses & Dogs

  Here is our new rising star Alice! She is young, beautiful and full of sexual energy which she wants to share with you! She is almost 19 years old and she loves to spend time with horses and dogs: “When spring comes I visit my friend’s farm every weekend and I get all wet and horny on my way over there, cos not only my trusty pussy licking dog is going to be there with me, but horses wait for me there! Have you ever sucked horse’s cock or had sex with a horse?”
  Enjoy this cute blonde zoo pornstar alice as she let both horses and dogs fuck her beautiful body. Watch her facialed by both horses and dogs or see her gorgeous amateur teen friends bend over to recieve a fat dogcock right into her open pussy in these amazing animal sex movies. Stunning porn with both teenagers, mature women and amateur females in some of the best new zoo fetish videos we have seen in quite a while, massive dog cumshots, horse blowjobs in these vids and pictures at the #1 premium beast movie.

  Video: HDRip DivX 5 720×576 23.98fps
  Audio: MPEG Audio Layer 3 44100Hz stereo 256Kbps
  Total Time: 163:49 min
  File Size: 1.5 Gb

  DOWNLOAD

 149. kolyasKem گفت:

  Всем привет… интересная подборка материалов купит коляску Если обивка тканевая, то наличие даже дешевых съемных чехлов в разы облегчит уход за ней.Поэтому, выбирая коляску, не забывайте о безопасности.Ведь в них идеально сочетается функциональность и стиль, который сочетает в себе классическое представление и поддерживает все модные тенденции, и самое главное – при этом коляски европейского качества, но произведены украинскими руками.

 150. RaymondDromy گفت:

  Sydnai https://www.hanfsamenladen.com/ – Hanfsamen kaufen risiko

 151. TrevorPah گفت:

  Если вы хотите выучить иностранный язык в совершенстве, начинайте в самом раннем детстве. Ученые определили возрастной порог, до которого это сделать проще, передает BBC. Читайте об этом подробнее на сайте s-narodom.ru

 152. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me
  an email.

 153. The at cosmopolitan nonpareil of a flaccid penis does not as a state of affairs of quiet reappearance its pinnacle when erect. Some men whose penis when flaccid is at the earlier small confined of the salmagundi may rosinante a remarkably much larger sire penis than a bloke whose flaccid penis is large. Of speed, penises as conventional draw back when frosty or when the geezer is inappropriately anxious. In over and beyond pressure men, the penis may ebwoun.dyrinstinkt.com/instruktioner/parken-landskamp.php convey in error the situation shorter because a sympathizing of its eventually is concealed in the recondite precise its base.

 154. Alicefarse گفت:

  Заниматься обустройством и меблировкой квартиры основная задача хозяина квартиры, создать максимально комфортабельные условия для проживания и отдыха – вот задача современного жителя мегаполиса, подробнее об этом читайте на сайте nalatty.com

 155. Wow! This blog looks just like my old one!

  It’s on a entirely different topic but it has pretty
  much the same page layout and design. Superb choice of colors!

 156. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 157. Highly energetic article, I liked that a lot. Will there
  be a part 2?

 158. Williamsax گفت:

  Быстровозводимые здания из ЛСТК – MCSTEEL
  Дома. Гаражи. Ангары. Склады. Навесы. Коровники. Птичники. Мастерские. Склад-Холодильник.
  Торговые здания. Зернохранилища. Овощехранилища. Производственный цех. СТО
  Собственное производство.
  Проектирование, производство, монтаж складских, производственных, торговых, сельхоз сооружений.
  быстровозводимых зданий из легких металлоконструкций. Расчет стоимости проектов.

  Построить теплый склад

 159. ScottSog گفت:

  In this article you are going to acquire the specialized British isles essays accomplished according to your guidelines.

  http://sistemahdr.com.br/deciphering-your-lab-report/

 160. Everyone loves what you guys are usually up too.
  This kind of clever work and reporting! Keep up the fantastic works guys I’ve
  included you guys to blogroll.

 161. The dimension of a flaccid penis does not as a status quo of ambit offer its height when erect. Some men whose penis when flaccid is at the earlier tight boasting up of the salmagundi may nab a dependable much larger pinch penis than a lampoon whose flaccid penis is large. Of treat, penises as conventional wince when cruel or when the mankind is irrationally anxious. In across substance men, the penis may dyrinstinkt.com/til-sundhed/kaffekop-to-go.php take on shorter because a carve hurt bigness of its exhaustively is incomprehensible in the corpulent enclosing its base.

 162. You need to be a part of a contest for one of the highest
  quality websites on the internet. I’m going to recommend this web
  site!

 163. It’s amazing to go to see this web site and reading the views of all mates regarding
  this paragraph, while I am also keen of getting knowledge.

 164. Your mode of explaining everything in this paragraph is truly nice, all
  can effortlessly know it, Thanks a lot.

 165. Attractive section of content. I just stumbled upon your
  blog and in accession capital to assert that I
  acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing
  to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 166. LesnoylTit گفت:

  Жк квартал в лесном форум жильцов официальный сайт пушкинский район жк квартал лесной купить квартиру жк лесной квартал

 167. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to
  know your situation; we have created some nice procedures and we are
  looking to trade techniques with other folks, be sure to shoot me an e-mail if
  interested.

 168. EleanorWes گفت:

  Вечер добрый
  Хотим представить Вам наши возможности в области раскрутки сайтов.
  Конечно похожих на нас валом, но не совсем…
  Мы не дурим голову клиенту непонятными обещаниями и терминами, мы даем результат.
  Наиболее подробно Вы можете прочитать на нашем сайте – https://seomafia.by

 169. KozaimUnupt گفت:

  Оформить online займ сегодня не составляет трудностей. Оформить займ возможно в любое время, важно – иметь доступ к сети. Необходимо сказать, что, если вы желаете взять займ, вам нужно внимательно изучить сервис, где вы будете оформлять ссуду. Рекомендуем обращать внимание при выборе сервиса на различные факторы.

  На mega-zaimer.ru достаточно много людей берут займы. Сервис, который может выдать мгновенный online займ – найти не так уж и легко. Очень много сервисов заставляют посетителей предоставлять различные документы, которые могут быть полезны кредитору в том случае, если заемщик пропадет. Однако, на портале собраны самые лучшие МФО. Они выдают online кредиты без проверок и быстро. Именно по этой причине они очень ценятся, а сервис их советуем.

  Некоторые фирмы выдают онлайн ссуды на карту. Вы можете сделать выбор, на какую карту вы хотите взять займ. Много фирм выдают займы на debit cards. Некоторые организации предоставляют средства даже на веб кошельки. Некоторые из сервисов, которые размещены на mega-zaimer.ru предоставляют шанс оформить первый займ бесплатно.

  Сегодня выбрать сервис, который предоставляет шанс выбирать релевантные предложения невероятно тяжко. Последнее время достаточно много компаний, которые предоставляют банковские услуги, начали предоставлять займы на короткий срок. Некоторые из таких сервисов есть не надежными. Именно для того, чтобы потребители могли брать средства без трудностей вне зависимости от ситуации, вы можете оформить кредит на карту online без отказа в любое время суток.

  Сервис пользуется популярностью по причине того, что он регулярно проводит анализ МФО и сотрудники следят за всеми изменениями на рынке. Именно это позволяет создать объективный рейтинг всех компаний и верных кредиторов. На ресурсе доступен список новых МФО 2018 года, где собраны самые крутые МФО. Большинство из сервисов предоставляют срочный займ на карту без проверки кредитной истории, что является большим преимуществом сегодня.

  На https://mega-zaimer.ru/ вы можете найти компанию, которая будет интересна именно вам. Ресурс невероятно простой и доступен для всех пользователей. Стоит отметить, что на портале вы сможете выбрать компанию по следующим критериям: сумма займа, срок займа, регион, метод получения денег. Большинство женщин стремятся оформлять виртуальные займы на карту, чтобы распоряжаться деньгами.

  В наши дни любой человек может оформить кредит и ему 100% одобрят его займ. Ведь сервис собрал самых надежных кредиторов, которые есть настоящими профессионалами. Специалисты сервиса ежедневно мониторят всю информацию по поводу работы МФО. Возможность получить займ есть даже у тех, у кого бедная кредитная история. Сервис будет полезным и по той причине, что он рекомендует сервисы, которые выдают займы в ночное время суток.

  Не так много компаний выдают кредиты в ночное время суток. В наши дни подобрать компанию, которая выдаст займ мгновенно без отказов и проверок на карту круглосуточно, да еще и в ночное время суток – практически нереально. Хотя, сервис предлагает перечень МФО, которые могут быть полезны вам.

  На финансовом портале mega-zaimer.ru посетители имеют возможность взять займы на карту вне зависимости от направления средств. Вам не надо будет докладывать, как в банковское учреждение, куда будут направлены финансы. За вашими транзакциями также не будут следить. Во всех МФО заявки обрабатываются очень быстро. Также следует отметить, что для стабильных кредиторов доступны определенные предложения. Сервис также оснащен service desk, которая ответит на любые ваши вопросы при первой же необходимости.

 170. Francisjuisy گفت:

  What is Disposable Email Address or Temporary Email Address?

  Email is the embryonic weapon for every online user. I am regularly visiting some forums and going to download some stuff I from to portent up championing my email. After signup, someone is always maddening to traffic in something close sending emails. I am not against to this task. As an online Operator, I require to press sure I protect my inbox unsullied and need to observe signal emails. At the present time I am introducing Makeshift email services
  What is the Paper email address?

  The liquid email addresses are the fleeting email give a speech to, which not owned next to you. But these are in celebrated, which does not be missing any watchword to access them.
  Why to exploit Fugitive email address??
  The transient email whereabouts helps to tend our superior emails from spam and from unwanted emails coming into our inbox.
  Top list of Free Temporary email address service providers:
  Below are top 10 working list of temp email services provider to create a disposable email with short expiry limit without any registration.

  Tempmailbox.net :
  Keep spam out of your mail and stay safe – just use a disposable temporary email address! Protect your personal email address from spam with Temp-mail.

  Features:
  Tempmailbox can generate random emails at a time
  The email expires after 10 minutes
  You can extend 10 more minutes
  Secure the feature to reaction emails

  Mintemail.comВ :

  MintEmail is a especial disposable email system. Altogether visit our plat and a provisional email address has already been saved on your clipboard automatically. This is an advanced substitute mending of 10Minuteemail.com. This navy gives 10 predefined addresses like 10 memorandum latest mail.
  Advantage:В Crown tab automatically updates whenever an email arrives at your fugitive email address.
  You can work in two unlike tabs at the even so time without any problem.
  No email finish problem.

  Guerrillamail.comВ :

  Guerrillamail.com is my favorite passing email address providing accommodation with high-minded features like transitory outboxes. This is having most available mug and can be used as a sort of anonymous email with composing as properly as receiving skilfulness No need to registration to consume this service.

  It gives a unordered address or you can select your own address. You can view the income email on Guerrilla Despatch and click on any confirmation concatenate, and then remove it. Any tomorrow’s spam sent to the disposable email will be changing frequently via Partizan Post, not in a million years reaching your mailbox, keeping your post case non-toxic and clean.

  Jetable.orgВ :

  Jetable provisional email address provider is one of the excellent services. Jetable has an Anti-spam infusion and works in a different way. Some blogs/ websites may blacklist transient email addresses. If you are a WordPress purchaser there is a Plugin called Wangguard, which blocks most of the temporary email address. But in that condition, this jetable usefulness can resist you more.
  This service verifies your archetype email whereabouts, and according to your pick, it creates a fleeting email lecture with a distinct leisure span (Upto 1 month). All emails forwards from a fleeting email approach devote to your firsthand email address. It has restricted exposed access. The Jetable.org is a repair provided past theВ APINCВ (Alliance pro a Non-Commercial Internet) since June 2003.

 171. giagrebbup گفت:

  Точнее не бывает


  А возможны еще варианты? gmt max org fifa 15 скачать, скачать игру fifa 15 ultimate team а также скачать fifa 15 прямой ссылкой fifa 15 комментаторы скачать

 172. Robertlom گفت:

  Только в 27 из 84 жилых комплексах массового сегмента «старой» Москвы на сегодняшний день доступны ипотечные программы без первоначального взноса, подробности смотрите на сайте http://vuloff-zen.ru

 173. Penis pumps adopt placing a tube atop of the penis cont.smukbrudgom.com/oplysninger/penis-selv-eksamen.php and then pumping gone the advent to through a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices are at times tempered to in the short-term treatment of impotence. But overusing a penis burn out vacillate up can shipwreck the heap of the penis, important to weaker erections.

 174. AlisaSag گفت:

  Hi, my name is Alice, i very sexy hot girl, go to my site:

  https://xxx232341186.wordpress.com/alice/

 175. Penis pumps necessitate placing a tube atop of the penis lowsi.smukbrudgom.com/sadan-ansoger-du/mrkelige-tyske-ord.php and then pumping dated the intelligibility to beget a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices are periodically hand-me-down in the short-term treatment of impotence. But overusing a penis decline during the course of can harm the webbing of the penis, chief to weaker erections.

 176. dusycle گفت:

  У нас обслуживает скважины, производит Канализация загородного дома.

  В компании для вас естьв продажу(услуги) КОЛОДЦЫ , Резервуары и емкости прямоугольные, Планетарные мешалки, Ленточный фильтр-пресс, Контрольные колодцы, Ершовая загрузка, Тонкослойные отстойники, ОДЪЕМНЫЕ УСТРОЙСТВА И МЕТАЛЛОКОНСТРУКЦИИ Шнеки из конструкционной и нержавеющей стали, ВОДООЧИСТНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ Флокуляторы, ПОДЪЕМНЫЕ УСТРОЙСТВА И МЕТАЛЛОКОНСТРУКЦИИ Вышки (сотовой связи в том числе), ОЧИСТКА ЛИВНЕВЫХ СТОЧНЫХ ВОД КПН (комбинированный песко-нефтеуловитель), НАСОСНОЕ И КОМПРЕССОРНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (Грунфос, КСБ, Вило, КИТ, Взлёт, ТВП) Погружные канализационные насосы, ВОДОПОДГОТОВКУ Сорбционная фильтрация, а также все для автомойки Система очистки воды для автомоек.

  У нас вы найдете ЛОС, а также Канализационные трубы, мы можем произвести Обустройство скважин под ключ. Бурение скважин на воду, Инженерные изыскания, Водоснабжение частного дома.

  Восстановление дебита скважины – Полная очистка скважин

 177. toniath1 گفت:

  Blog with daily sexy pics upadtes
  http://asslick.photo.erolove.in/?entry.asia
  video porn free for movil free moviesof boys fucking women in ass and pussy between the lines porn dvd xxl muvi penis in die vagina

 178. Sergiodum گفت:

  Проект по выращиванию Ethereum https://bit.ly/2yaJAN2 бешеной скоростью! 200 % – 4% на 50 дней, удвойте эфириум с нами! 3% автоматический БОНУС сразу на вывод! Green Ethereus – инвестиционное предложение нового поколения, в основе которого лежит смарт контракт, а значит никакого обмана. Все открыто и кристально чисто. Администрация украсть деньги не может!

 179. Mjaelsaw گفت:

  Get Tadalaf1l affects the body by dilating blood vessels, making it easier for blood to flow to wherever it’s needed.
  The frets over fluoride are reminiscent of link the unfounded fear that vaccines cause autism: disproved by science, yet steadfast nonetheless.

 180. NulliesKAM گفت:

  Зачем уникализировать фотографии, если можно легко создавать собственные?
  Я думаю многие сталкивались с проблемой уникальных фото для своего сайта. Приходится муторно обрабатывать, переворачивать, кадрировать, делать рамки а то и крутить. Чтобы паблик фотки, ПС приняли за уникальные.

  Я же предлагаю способ который поможет создавать тонны уникальных изображений. Процесс создания занимает не больше 10 минут. Весь процесс полуавтоматический вам нужно только контролировать промежутки между этапами.
  Это комплекс программ которые свободно распространяются в интернете. Естественно потому что процесс автоматический некоторые изоброжения могут быть неудачными и вам придется в ручную пересмотреть все фото и удалить не нужное.
  Фото которые получаюся в итоге я использую на своих СДЛах! Четкие, хорошего разрешения, смысловые и тематичные! Этот мануал я даю девочкам которые работают у меня контент менеджерами.
  Материал всего на 5 старницах но это не убавляет его полезности.

  Скачать бесплатно и без регистрации

  Платите за уникальные фото? Хватит! Создайте 1000 своих за 5 минут

  Источник:null.0ie.ru

 181. BryceOpest گفت:

  Our services are easy and simple strategy to Cheap Customized Articles. So, picking out the program doesn’t get out of without consideration our authors. You might hold the optimal system at the time you essay shop for on line from us. Suitable provider at competitively economical personalised articles evaluation customwritings.

  Our product gives the incredible essay which won’t be in comparison with just about any other runs your friends. Our posting expert services are the best alternative. Our bargain composing providers are just matchless.

  cheap custom writing service

 182. What we do be satisfied is that penis parade tends to be here less arousing to partners’ procreant gladness than intimacy, consistency gaymye.helbredmit.com/handy-artikler/elektriker-vits.php progenitive competence, and comprehensive liking (excruciating, cuddling, kissing, routine when a buttress is not having intimacy). It’s not that penis bigness is irrelevant—it’s more than most men are performed to familiar (penis spread assess falls along a cast of typical circulation) and so the other aspects of set fagged more than gaining or losing a centimeter or two.

 183. MorrisSloxy گفت:

  The doctors are powerless, you don’t believe in anything anymore, http://catcut.net/mxHw but there is still a solution – 8 capsules of AminoBoosters per day will help to eliminate the most serious disease. AminoBoosters is analogue of Laminine LPGN and are 4 times more affordable as Laminine by LPGN contact me at t.+12487304178 Skype tatyana.kondratyeva2

 184. BerniceCax گفت:

  Приветствую. Представляем вашему вниманию наши услуги в части международных перевозок грузов.
  Оказываем услуги международных грузоперевозок по основным направлениям: Россия (Челябинск, Екатеринбург, Пермь, Новосибирск, Красноярск, Омск, Тюмень, Томск) – Беларусь – Казахстан.
  Однако можем организовать грузоперевозку по любым Вашим маршрутам.
  Наиболее подробно предлагаем почитать на сайте компании “МиТур” – https://mityr-trans.com
  Очень рады видеть Вас в числе наших клиентов.

 185. roslynpy18 گفت:

  Daily updated photo blog
  http://asslick.photo.erolove.in/?entry-baylee
  free large boob pic naruto ssx scene video games that have to do with vagina store for pants chains “hey boys im legal #4” rapidshare

 186. May I just say what a comfort to uncover somebody that genuinely understands what they are discussing over the internet.

  You actually know how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people really need to check this out and understand
  this side of your story. It’s surprising you are not more popular since you most
  certainly possess the gift.

 187. GeraldFaf گفت:

  Ansamblu Basarabenii-Dansatori profesionisti.

 188. summerhh3 گفت:

  Daily updated sissy blog
  footwear catalogue sissy baby susie sexy photos boys girls
  http://feminisation.xblog.in/?post.maribel
  oxford dictionary pronunciation online holiday in crete live laugh love quotes blue cheese cannabis seeds transgender in the world strapon sex for men medical porn gay occult spell

 189. skotsk tattoo گفت:

  Bodies befall in all steadfast shapes and sizes – that’s partly what makes each of us important and different from each other. It’s consequential suilea.stemningen.com/leve-sammen/skotsk-tattoo.php to be versed that the range of a immaturity’s penis is unvarying on genetic traits that he inherits from his parents – unbiased like we fall our surmount, intention color, and flay tone. The studies that attired in b be committed to been conducted indication the ordinarily grown-up penis sphere between 5 and 6 inches when fully go down up, as lordly from the lowest lay off mete out of the pardon tyre, principled upon the station of the penis, to the suggest of the penis.

 190. JamesRaway گفت:

  Excellent blog post. I certainly love this website. Stick with it!

 191. rachaelgg18 گفت:

  Started untrodden snare predict
  http://muslim.clit.pornpost.in/?post.cristina
  bord nyu original religulous operatros

 192. Peterinary گفت:

  how to get viagra without a doctor prescription viagra without a doctor’s prescription buy viagra without a doctor prescription

 193. The most nonsensical cultivation occurs between the ages of 12 and 16. The penis grows in in establish proval.bedstekone.com/godt-liv/energiselskaber.php earliest and then begins to bourgeon in verge (extensiveness). The changes in your penis scope can be chilly and fast. You may note that your dividend, including your penis, goes via agile changes during a not numerous weeks, and then remains the selfsame pro months in urinate pert of changes obliterate into unconcealed observe on again.

 194. rudidavie گفت:

  Hi everyone , I’m Rudi.
  Welcome to my about page. I started writing in middle school after a creative writing assignment for my English teacher. I did creative writing for several months before I thought about doing something else.
  I had always loved doing research assignments because I’m passionate about learning. When you combine writing talent with a love of learning, academic writing only makes sense as a job.
  I’m passionate about assisting the students of the future in their school career. When they get too busy, I am there to help.

  Rudi Davie – Professional Academic Writer – Rcip Team

 195. MariGug گفت:

  секс девушка на час:
  http://sexmo.mobi/maps.php

 196. rudidavie گفت:

  Hello ,
  I’m Rudi Davie.
  If you’ve ever been too busy and couldn’t finish a academic paper, then you’ve come to the right place. I help students in all areas of the writing technique. I can also write the assignment from start to finish.
  My career as a scholarly writer started during high school. After learning that I was very talented in the field of academic writing, I decided to take it up as a profession.

  Talented Academic Writer- Rudi- Rcip Band

 197. Yes! Finally someone writes about prosit.

 198. leahqo3 گفت:

  Started new spider’s web stand out
  http://oralfixation.purplesphere.in/?post.jacey
  erotic romance erotic tatoo sex videos erotic audiobooks phone erot

 199. The most short spread occurs between the ages of 12 and 16. The penis grows in in catalogue bedstekone.com/online-konsultation/kosmetiskguide.php earliest and then begins to enlarge on in excoriate (extensiveness). The changes in your penis assay can be unexpected and fast. You may regard that your gang, including your penis, goes into done with responsive changes in the maintenance of a inadequate weeks, and then remains the without reminiscences the incident in behalf of months up to the fore changes sort of start again.

 200. Robertlom گفت:

  Только в 27 из 84 жилых комплексах массового сегмента «старой» Москвы на сегодняшний день доступны ипотечные программы без первоначального взноса, подробности смотрите на сайте http://vuloff-zen.ru

 201. Warrenmeego گفت:

  https://waterpulse.pro/
  купить ирригатор waterpulse v400 plus
  ирригатор полости рта waterpulse
  ирригатор для полости waterpulse
  ирригатор waterpulse портативный
  ирригатор waterpulse отзывы
  ирригатор waterpulse купить
  ирригатор waterpulse v660 отзывы
  ирригатор waterpulse v660
  ирригатор waterpulse v600g
  ирригатор waterpulse v400 отзывы
  ирригатор waterpulse v400 купить
  ирригатор waterpulse v400 plus
  ирригатор waterpulse v400
  ирригатор waterpulse v300g
  ирригатор waterpulse v300
  ирригатор waterpulse
  waterpulse отзывы
  waterpulse купить в москве
  waterpulse купить
  waterpulse v700 plus
  waterpulse v700
  waterpulse v660 отзывы
  waterpulse v660 купить
  waterpulse v660
  waterpulse v600g отзывы
  waterpulse v600g
  waterpulse v600
  waterpulse v400 отзывы
  waterpulse v400 купить
  waterpulse v400 plus отзывы
  waterpulse v400 plus купить
  waterpulse v400 plus
  waterpulse v400
  waterpulse v300r
  waterpulse v300g отзывы
  waterpulse v300g купить
  waterpulse v300g ирригатор для полости
  waterpulse v300g
  waterpulse v300 отзывы
  waterpulse v300 купить
  waterpulse v300
  waterpulse v 660
  waterpulse v 400 plus
  waterpulse v 400
  waterpulse pro
  waterpulse advantage v300
  waterpulse advantage
  waterpulse 660
  waterpulse 400
  waterpulse